Nullkulu

Nullkulu

mis on demokraatia?

Mis on demokraatia?

Demokraatia on üks maailma olulisimaid sõnu. See võib tunduda lihtsa mõistena, kuid kui süveneda, avastad, et ta on hoopis palju keerulisem kui oled arvanud. Mis on demokraatia? Kuidas ta toimib? Millised on tema eelised ja puudused?

Demokraatia sõna tähendus pärineb Kreekast, ja see tähendab “rahva võimu”. See on poliitiline süsteem, mille korral kõigi kodanike hääletusel otsused langetatakse enamuse poolt. Demokraatia tuleb meile sõltumatu riiki moodustamise põhiseadusest – Eesti Vabariigi Põhiseadusest. Selles põhiseaduses on kirjas, et kõik kodanikud on võrdsed ning otsused tuleb teha rahva häälteenamusega.

Alates demokraatia ajaloost on poliitilised teooriad uurinud demokraatia poliitilisi tingimusi ning selle kaasaegse korralduse aluseks on enamasti liberalistlikud printsiibid. See tähendab, et demokraatia teooria keskendub pigem sellele, kuidas saada õigeid otsuseid kui sellele, kuidas võim ühiskonnas jaguneb.

Mis tahes demokraatias õigustab saadud vähemuse kaotus kokkuleppest, et see oli õige koht otsuste tegemiseks. Demokraatial on ka teatud protseduurilisi nõudeid. See hõlmab valimiste korraldamist, kodanike kaasamist poliitilistesse otsustesse ja õiguslike piirangute tagamist niisuguste otsuste vastuvõtmisele, mida enamik rahvast ei soovi. Demokraatlik poliitiline süsteem pakub poliitilist stabiilsust ning suurendab kodanike elukvaliteeti.

Demokraatliku süsteemi eelised

Demokraatia võib olla keeruline süsteem, kuid sel on palju eeliseid. Siin on mõned neist eelistest:

Kodanike kaasatus poliitikasse teeb neile võimalikuks mõjutada otsuseid, mis mõjutavad nende elu.

Enamuse poolt langetatud otsused on õigustatumad ja usaldusväärsemad, kuna need põhinevad rahva tahtel.

Demokraatia pakub õigustatust otsuste tegemise protsessis ning ühtlasi hõlbustab erinevate ja vastuoluliste huvide ühendamist.

Demokraatlik süsteem tagab piisava vabaduse ja õiguste järgimise lubamise.

Demokraatliku süsteemi puudused

Demokraatia pole täiuslik süsteem ning tal on ka mõned puudused. Siin on mõned neist puudustest:

Demokraatia ei pruugi otsuste tegemist mõjutada pesupulbri tarvitamise valiku tasemel ning seega pole see eriti efektiivne.

Demokraatia võib olla kallis süsteem– valimised, poliitiliste kampaaniate rahastamine, juriidilised protsessid jms nõuavad suuri rahasummasid.

Demokraatia võib tekitada revolutsioone . Näiteks kui rahvas soovib teha drastilisi muudatusi, kuid vastuseisu kohtades.

Kas demokraatia on parim poliitiline süsteem?

Demokraatia on kõige tuntum poliitiline süsteem maailmas. Kuigi ta ei ole täiuslik süsteem, on tal palju eeliseid. Demokraatliku süsteemi peamine eesmärk on pakkuda võimalust kõikidel kodanikel otsustada oma elu oluliste probleemide üle. Kui automaatika võtab mu töökoha, siis kas ma saan seda teemat rahvahääletusele panna? Demokraatia töötab pikemas perspektiivis üldiselt paremini kuna tagab õiglasema otsuste tegemise protsessi ning üksikisiku isolematus lihtsalt ei oleks mingil juhul võrdväärne ühelegi teisele pädevustasemele.

Demokraatia on põhiline poliitiline süsteem, mis põhineb enamusel rahvast. See Pole perfektne, kuid ta pakub rohkelt eeliseid, mis kaaluvad üles riskid. Seega võib demokraatia olla parim võimalik poliitiline süsteem, mida riigid saavad oma kodanikele pakkuda.