Nullkulu

Nullkulu

mis on arvuti tarkvara?

Mis on arvuti tarkvara?

Arvuti tarkvara on programm, mis juhib arvutit. See võib olla operatsioonisüsteem, rakendus, mäng või muu programm, mis suhtleb arvutiga. Tarkvara on üks peamisi komponente, mis võimaldavad arvutil teha erinevaid ülesandeid. Ilma tarkvarata ei oleks arvutitel praktilist kasutust.

Tarkvara on loodud selleks, et aidata inimestel oma igapäevaelus erinevaid ülesandeid täita. Mida keerulisem ülesanne, seda keerulisem tarkvara on vaja. Näiteks kui soovite arvutis midagi joonistada, siis on vaja selleks spetsiaalset joonistusprogrammi. Kui soovite töödelda tekste, on vaja tekstiredaktorit. Tarkvara võimaldab teha nii lihtsamaid, kui ka keerukamaid tegevusi.

Arvuti tarkvara operaatorisüsteemid

Arvuti tarkvara on loodud spetsiaalselt selleks, et teha arvutist meeldivam ja vajalikum töövahend. Selleks on vaja operatsioonisüsteemi – see on esimene tarkvara, mis arvuti käivitamisel avaneb. Operatsioonisüsteem on tarkvara, mis juhib kogu arvuti tööd. See koosneb erinevatest rakendustest, mis võimaldavad arvutil erinevaid ülesandeid täita.

Arvuti tarkvara operaatorisüsteemid sisaldavad tavaliselt palju erinevaid programme – browserit, kalendrit, fotogaleriid ja palju muud. Nende programmidega saavad arvutikasutajad tegeleda erinevate ülesannetega. Näiteks võimaldab Firefox internetis surfata, Microsoft Wordis saab kirjutada ja salvestada dokumente, Adobe Photoshopi abil aga fototöötlust teha.

Kuid mis teeb arvuti tarkvara erinevaks?

Arvuti tarkvara on erinev selles mõttes, et iga programm on loodud teatud eesmärgil ja ülesande täitmiseks. Näiteks on olemas operatsioonisüsteemid, mis on mõeldud konkreetsetele arvutitüüpidele. Samamoodi on erinevaid operatsioonisüsteeme ka erineva otstarbega seadmetele – näiteks nutitelefonidele või tahvelarvutitele. Arvuti tarkvara on loodud selleks, et arvutil oleks spetsiaalne funktsionaalsus, millega saab teha just konkreetset tööd.

Kuidas tarkvara töötab?

Arvuti tarkvara töötab selles mõttes, et selle lähtekood käivitab arvutis protsessid, mis võimaldavad arvutil teha erinevaid ülesandeid. Arvuti tarkvara kood sisaldab erinevaid juhiseid, mida see järgib, et käivitada erinevaid funktsioone. Kui kasutaja käivitab tarkvara, kontrollib arvuti, kas tarkvara sobib käivitamiseks. Seejärel laetakse tarkvara mällu ja avatakse ekraanil. Kui tarkvaral on vaja midagi teha, järgib see oma lähtekoodi juhised, et teha vajalikud toimingud ja täita kasutaja soov.

Tarkvara tüübid

Arvuti tarkvara on mitut tüüpi – alates operatsioonisüsteemidest, rakendustarkvarast ja mängudest kuni erinevat tüüpi programmideni. Arvutitarkvara on kõikjal meie ümber, seda leidub ka telefonides, nutikellades, digitaalkaamerates ja muude seadmetes. Mõned tüüpilised arvutitarkvara tüübid on:

Operatsioonisüsteemid – need on tarkvarad, mis juhivad arvuti tööd.

Rakendustarkvara – need on tarkvarad, mis on loodud selleks, et võimaldada kasutajal teha erinevaid ülesandeid.

Mängud – need on tarkvarad, mis on loodud selleks, et kasutaja saaks mängida.

Programmid – need on tarkvarad, mis on loodud konkreetse ülesande sooritamiseks, näiteks veebibrauserid, foto- ja videoredaktorid.

Plagiaat ja ainulaadsus

Kui luua uut arvuti tarkvara, peavad loojad olema kindlad, et mitte keegi pole nende ideid varastanud. Plagiaat on tarkvara loomisel väga levinud probleem, mistõttu tuleb loojatel olla väga ettevaatlikud. Ainulaadsus on aga tarkvara arendamisel ülioluline. Uus ja ainulaadne tarkvara on väärtuslik selle loojate jaoks ning annab neile konkurentsieelise.

Kokkuvõte

Arvuti tarkvara on hädavajalik arvutikasutamiseks. See võimaldab inimestel teha erinevaid ülesandeid lihtsal ja efektiivsel moel. Arvuti tarkvaral on erinevaid liike – operatsioonisüsteemid, rakendustarkvara, mängud ja programmide loomine on võimalik erinevatel eesmärkidel. Looritavate programmide vargus ja plagiaat on väga levinud probleem, mistõttu loojad peavad olema väga ettevaatlikud ja kindlad, et nende loodud tarkvara on tõesti ainulaadne.