Nullkulu

Nullkulu

mis on alus?

Mis on alus?

Alus on aine, mida kasutatakse lahuste pH reguleerimiseks ja mitmesuguste keemiliste reaktsioonide katalüüsimiseks. Alus reageerib happelise lahusega, kuna ta annab lahusesse hüdroksiidioone (OH-). Nendes reaktsioonides neutraliseeritakse happed, vähendades niimoodi lahuse happesust.

Alused on oma keemilistelt omadustelt happedega vastandlikud. Tegelikult on nii happed kui alused defineeritud vastandlike mõistetena. Happesust väljendatakse pH skaalal, mis ulatub nullist kuni 14-ni. Neutraalsel lahuse pH on 7, happeline lahuse pH on alla 7, samas kui aluseline lahuse pH on üle 7.

Alused on olulised paljudes tööstusharudes, näiteks vee puhastamises, toiduvalmistamises ja farmaatsiatööstuses. Alused mängivad olulist rolli ka igapäevaelus, näiteks nendest valmistatakse koduseid puhastusvahendeid ja seepi, mis on mõeldud rasva eemaldamiseks.

Kemikaalid, mis on klassifitseeritud alusteks, on tavaliselt rühmas 1 või 2 elementidest, nagu naatrium (Na), kaalium (K), magneesium (Mg) ja kaltsium (Ca). Need elemendid on metallid ja annavad lahusele hüdroksiidioone. Kuid mitte ainult metallid võivad olla alused. Ammoniaak (NH3) on näiteks ka alus, ehkki ta on gaasiline ja mitte metalliline element.

Alusel on tavaliselt kibeda maitsega ja see võib olla tugev lõhn. Alused võivad olla ka söövitavad, eriti kontsentreeritud kujul. Näiteks naatriumhüdroksiid (NaOH), mida tuntakse ka leeliselise aine (kaustiline leelis) nime all, võib nahka söövitada.

Alused saadakse tavaliselt mineraalsoolade lahustumisel vees või nende metallielementide oksiidide hüdroksüüliühendite keemilisel reageerimisel veega. Aluseliste ainete kasutamine võib olla ohtlik ja nende käitlemisel tuleb olla ettevaatlik.

Aluseid kasutatakse sageli lahuse pH tasakaalustamiseks, kuna nad võivad happelisi reaktsioone neutraliseerida. Näiteks võib meditsiiniliste testide jaoks kasutada vere pH tasakaalustamist aluse lisamisega. Samuti võib aluseid kasutada keemiliste reaktsioonide katalüsaatorina.

Kokkuvõttes on alused olulised ained, mida kasutatakse paljudes tööstusharudes ja igapäevaelus. Need võivad olla kontsentreeritud ja ohtlikud, kuid samal ajal on need kasulikud abivahendid lahuste pH tasakaalustamisel ja keemiliste reaktsioonide katalüüsimisel.