Nullkulu

Nullkulu

mis kivisse on kaevatud helme koopad?

Mis kivisse on kaevatud helme koopad

Kahtlemata on Eesti loodus täis saladusi ja müsteeriume. Üks selline koht, mis köidab turiste ja kohalikke, on helme koopad Ida-Virumaal. Need koopad on looduslik imetlusväärne vaatamisväärsus. Kuid paljud inimesed ei tea, kuidas need koopad tekkisid ja miks neid “helme koobasteks” kutsutakse.

Mis on helme koopad?

Kivi sees olevad helme koopad on loodud aastakümneid tagasi, kui Eesti kivimid moodustusid ning hilisemal ajal, kui maapind kerkis ning langes. Neid koobastikke on võimalik leida erinevates kohtades, kuid kõige kuulsamad neist kõiguvad Võru- ja Ida-Virumaa piiril ning Lõuna-Eestis.

Kivid sisaldavad kaunite mustritega kaltsedonkihte. Nende kuulikeste koondumise kohtadesse on tekkinud kütteladu, mis eraldub jääkülma joogivee eraldamise tõttu. Niiskus ja vesi voolavad üle kivikihtide, lahustades kaltsedoni ja kannavad selle teistesse väikestesse pragudesse. Aastate jooksul on neist pragudest sirgunud imeilusate kihtidega kristallsed kivimid, mis sarnanevad päris ehetele.

Kui külmakamber on aga jäänud pikemaks ajaks avatuks, on väljastpoolt tulevad rasked ilmtingimused muutnud kivimite sümmeetrilised vormidks asümmeetrilisteks ja auklikuks. Siin on mõned nõuanded helme koobaste külastamiseks.

Külastus helme koobastesse

Kõige tähtsam nõuanne helme koobastesse minekuks on pakkida kaasa korralikud jalanõud ja riided. Neis koobastes võib temperatuur varieeruda ja ilmastikuolud võivad muutuda. Suvel on veidi jahedam ja talvel natuke külmem, nii et temperatuuri kohandamiseks pakkige kaasa lisarõivaid. Samuti tasub kaasa võtta taskulamp, et külgnevusi näha.

Teine nõuanne on olla ettevaatlik. Helme koobas võib olla salapärane ja ilus, kuid see võib samuti olla ohtlik. On mitmeid eluohtlikke aukusid ja lõhesid, nii et liikuge ettevaatlikult ja vältige kuhu te ei pääse. Jälgige lapsi ja vaadake kuhu astute.

Lõpetuseks, varuge aega. Helme koopaid pole võimalik külastada kiirustades. Võtke aega väga aeglaselt ja matkake saamaks koopast maksimum. Tõenäoliselt ei saa te kõike näha, kuid leidke see, mida otsite, ja nautige seda, mis teil on.

Kokkuvõte

Helme koobastesse minek on suurepärane võimalus Eesti kaunite kohtade külastamiseks. Need muinasjutulised kivid on looduse imed, mis annavad meile võimaluse näha, kuidas Eesti geoloogia on arenenud aegade jooksul ja lisab rohkem saladuslikkus ruumi tundma. Veenduge, et külastaksite riietatud vastavalt ilmale ja olge ettevaatlikud, kui külastate neid salapäraseid kohti. Kindlasti on üks koht, mida peaksite kindlasti külastama ning mis võib jätta teile unustamatu kogemust Igavesti.