Nullkulu

Nullkulu

miks tähistatakse halloweeni?

Miks tähistatakse halloweeni

Halloween on tohutult populaarne pidu, mis tähistatakse 31. oktoobril. Halloweeni peetakse enamasti Ameerikas ja Kanadas, kuid aina enam tähistatakse seda ka mujal maailmas, sealhulgas Eestis.

Kus halloween sai alguse?
Halloweeni ajalugu ulatub tagasi rohkem kui 2000 aasta tagusesse aega Keldi pidudeni. Keldid uskusid, et 31. oktoober tähistas aega, mil surnud tagasi ellu ärkasid ja koos elavatega põlvkondadevahelise ühenduse moodustasid.

Pimedal ajal väikese Keldi kultuuri keskmes oli veendumus, et hinged naasid pühal õhtul tagasi elavate juurde maad puhastama. Keldid panid pühal ööl välisukse taha tule ning koju tulles oli esimene samm astuda tuha peale, visata tuhka õhku ja öelda: “Hinged, tulge, et puhastada seda kodu.”

Halloweeni nimi tuleneb hingedeööst, sest algset nime “All Hallow’s Eve” võeti tavaliselt kasutusele sellepärast, et kiriku kalendris oli järgmisel päeval püha päev (tuntud ka kui kõigi pühakute päev).

Miks tähistame halloweeni?
Halloweeni tähistamine polnud algselt kaugeltki sama, mida tänapäeval teeme. Varajaste halloweenide ajal polnud otsest seost kostüümidest, magusatest maiustustest ja kõike ümbritsevast kellegi hirmutamisest. Kuid sellegipoolest oli halloween ikkagi suurepärane pidu.

Aja jooksul on halloween muutunud selleks, mida me tänapäeval tunneme. Halloweeni pidustused on saanud väga populaarseteks ja sisaldavad palju erinevaid tegevusi, nagu näiteks võikaid detaile ja huvitavaid kostüüme. Halloween on tänapäeval ka populaarne laste seas ning neile võimaldatakse riietuda ja koguda maiustusi.

Paljud tänapäeval lapsed ei teagi selle päevaga seoses mitte midagi, kuid täiskasvanutel on Halloweenist pigem positiivne arvamus ja seostatakse seda tänapäeval pigem rõõmu ja kogemuste jagamisega.

Halloweeni tänapäevased traditsioonid
Üks kõige populaarsemaid halloweeni traditsioone on lahkuminek ja maja kaunistamine õõnsate kõrvitsate ja tulõtokkidega. Neisse lõigatakse põnevaid ja huvitavaid mustreid või kujundeid ning neid kasutatakse nii ruumi kaunistamiseks kui ka valgustusallikana.

Teine traditsioon on laste poolt välja ilmumine tänavatel, kui nad küsivad käest kinni heldelt maiustusi. Halloweeni-pidustused võivad olla kõikjal, sest puhkuse puhul võidakse kauplustes, koduseinte peal ja teistes avalikes kohtades korraldada mitmeid erinevaid pidusid.

Kokkuvõte
Halloween on lahe pidu ja selle ajaloo kohta on laialdased teadmised. See on tänapäeval tähistatud üle kogu maailma ning populaarsus kasvab igal aastal. Halloweeni traditsioonid on viimase paari aastakümne jooksul palju muutunud, kuid pidu on tõeliselt suur. Halloween on võimalus lõbusalt aega veeta ja tutvuda kellegi või millegi uuega.