Nullkulu

Nullkulu

miks sa nutad tammekene?

“Miks Sa Nutad Tammekene”: Kuidas Emotsioonid Mõjutavad Meie Elu

Kas oled kunagi tundnud end nii halvasti, et see tundub valusam kui füüsiline valu? Kas oled kunagi nutnud ilma nähtava põhjuseta? Kui jah, siis sa tead, kui raske ja segadust tekitav see võib olla. Kas sa oled mõelnud, miks sa nutad või kuidas see su elu mõjutab?

Emotsioonid on inimese olemasolu lahutamatu osa. Neid saab määratleda kui psühholoogilisi reaktsioone sündmustele, mis sisaldavad füsioloogilisi muutusi (näiteks südame löögisageduse suurenemist), subjektiivseid tundeid (näiteks hirmu), väljendamise käitumist (näiteks nutmist) ning mõteteksti (näiteks viha põhjustanud sündmuse uuesti läbivaatamine).

Emotsioonide mõju meie elule

Emotsioonid mõjutavad meie elu mitmel viisil: vaimselt, füüsiliselt ja sotsiaalselt.

Vaimselt võivad emotsioonid mõjutada meie mõtlemist ja tajumist ning suurendada stressi- ja ärevustaset. Kui sa oled näiteks ärevil, võid oled keskendunud sellele, mis valesti võib minna, kui see ebaõnnestub. See võib takistada sul uute võimaluste kasutamist.

Füüsiliselt võivad emotsioonid põhjustada kehalisi reaktsioone nagu südamepekslemine ja hingeldamine. Kui sul on pidevad emotsionaalsed pinged või stress, võib see suurendada haigestumisriski.

Sotsiaalselt mõjutavad emotsioonid ka seda, kuidas me suhtleme ja suhtleme teistega. Kui sa oled vihane, võid olla kangekaelne ja kaitsev, sul võib olla raske kuulata teiste seisukohti või koostööd teha.

Peamised emotsioonide tüübid

Emotsioone on võimalik jagada erinevatesse kategooriatesse, mille hulka kuuluvad hirm, õnn, kurbus, armastus, uhkus, viha ja üllatus. Vaatame lähemalt mõningaid neist.

Hirm on emotsioon, mis tekib siis, kui oled ohus või ebakindlal territooriumil. Hirmu tekitajateks võivad olla erinevad olukorrad: mõni kardab pimedust, keegi teine kõrgusi või äge pahandust.

Õnn on emotsioon, mis tekib siis, kui me saavutame midagi positiivset või naudime lihtsaid asju nagu koos veedetud aeg lähedaste inimestega, meeldiva muusika kuulamine või looduses matkamine.

Kurbus on emotsioon, mis tekib siis, kui oleme kaotanud midagi, mis meile oluline on. See võib olla näiteks sõbra kaotamine, lahkuminek, töö kaotamine või lemmiklooma surm.

Armastus on emotsioon, mis tekib, kui oleme partneriga tihedamalt seotud ning jagame teineteise vastu erilist tugevamat tunnet. See võib olla nii romantiline kui ka platooniline armastus.

Uhkus on emotsioon, mis tekib siis, kui oled saavutanud midagi, mida hindad ja pead enda jaoks oluliseks. Olgu selleks sinu uus akadeemiline kraad, uus ametikoht, raskete provokatsioonide tõttu või midagi muud, mis on oluline ja sulle tähendusrikas.

Viha on emotsioon, mis tekib siis, kui meil on vaja “rünnata” seda, mis meid ärritab. Viha võib tekkida konkreetse olukorra pärast või olla pidev rahulolematus.

Üllatus on emotsioon, mis tekib siis, kui midagi juhtub nii ootamatult ja kiiresti, et sul pole aega hetkeks aru saada, mis just juhtus.

Kuidas emotsioonid meid juhivad

Emotsioonid mõjutavad meid rohkem, kui me ise mõistame. Sageli me ka ei märka, kuidas nad meie käitumist ja mõtteviisi mõjutavad. Emotsioonidel on oluline mõju meie elule ja nad aitavad meil selles navigeerida.

Tihti väljendub emotsioonide mõju meie käitumises ja mõtlemises ning see võib kajastuda meie suhetes teistega. Näiteks kui sa käitud väga vihaselt, võivad teised eemale tõmbuda ja su elu mitte kõige paremini mõjutada.

Kuidas saab negatiivseid emotsioone juhtida

Tunnista oma emotsioone. Hirm, raev, pettumus ja teised negatiivsed emotsioonid on osa inimlikest kogemustest. Võta aega neid tunda ja kogeda. Tunnista oma emotsioone ja jaga neid lähedastega.

Leia lahendused. Probleemid ja väljakutsed on osa elust. Otsi lahendust, et neid ületada. Pööra tähelepanu sellele, mis saab olla teisiti, mitte sellele, mida sa ei saa muuta.

Tee oma emotsioonidega tööd. Leia tegevusi, mis aitavad sul oma emotsioone leevendada. See võib olla meditatsioon, jooga, sportimine, kõndimine, lugemine, teiste inimeste toetamine või mõni muu tegevus, mis aitab sul maha rahuneda ning paremini tunda.

Kokkuvõte

Emotsioonid on osa meie argipäevast ning neil on oluline mõju meie vaimsele ja füüsilisele tervisele ning sotsiaalsetele suhetele. Me võime oma emotsioonidega märkimisväärselt kohaneda, jälgides oma mõtteid ja tegusid. Mõnikord tuleb võtta vastupidine käitumine ja leida uusi viise, kuidas emotsioonidega toime tulla, et saavutada parem meelerahu ja püsiv õnnelik seisund. Mõelge alati nende lahenduste üle, et saaksite oma emotsioonidega hakkama!