Nullkulu

Nullkulu

miks on kuld väärismetall?

Miks on kuld väärismetall?

Kuld on väärismetall, mida on hinnatud ja kasutatud juba sajandeid. See on üks väheseid metallidest, mida ei korrodeeru ning säilitab oma ilu ja väärtuse aastakümneid. Läbi ajaloo on kuld olnud seotud rikkuse, jõukuse ja võimu sümboliga, kuigi tänapäeval on sellel ka teisi funktsioone. Selles artiklis keskendume kulla omadustele ja selle väärtustamise põhjustele.

Kulla füüsikalised ja keemilised omadused

Kuld on keemiline element, mille sümbol on Au (ladina keelest “aurum”) ja aatomnumber 79. Sellel on kollane läikiv välimus ning väike eritihedus. Kulla kõige olulisem omadus on tema vastupidavus korrosioonile ja keemilistele reaktsioonidele, mis muudab selle ideaalseks materjaliks ehtekunstis ja kosmeetikatööstuses.

Kulla peamine kasutus

Kuld on ajaloo jooksul olnud kasutusel mitmel erineval otstarbel. Kõige olulisem kasutusala on ehete valmistamine. Kuld on väga vormitav ja töödeldav, mis võimaldab ehtekunstnikel luua erinevaid kujundeid ja mustreid. Kuld on samuti kasutusel ka kosmeetikatööstuses, kuna sel on nahka rahustav ja põletikuvastane toime. Kuldset näomaski peetakse kaasaegse ilumaailma üheks valitsejaks. Kulta kasutatakse ka elektroonilises tööstuses, mille tõttu on kullal väga kõrge hind.

Kulla investorikasutus

Kulla jätkuv hinnatõus teeb sellest eriti atraktiivse varaklassi investeerimiseks. Kulla hind vastab tavaliselt inflatsioonile, mis on selle populaarsuse üks põhjusi. Samuti näevad investorid kulda kui varuhoidja, millega kaitsta oma varasid mingi majanduskriisi korral.

Kulla hind määratakse nõudluse ja pakkumise alusel. Kulla hind võib mõjutada ka poliitilised ja majanduslikud sündmused või muutused valuutaturgudel.

Kulla ajalugu

Kuld on olnud üks tähtsamaid metallidest läbi ajaloo. Kuld on olnud seotud rikkuse, jõukuse ja võimu sümboliga. Kuld oli eriti oluline vanades kultuurides nagu Egiptus, Kreeka ja Rooma. Kreekas nimetati kuldset ajastut Kuldseks ajaks, samuti oli kuld üks teemadest millele keskenduti Kuldse röövlite legendis. Euroopas oli kulla kasutamine populaarne keskaja kõrgajal. Kulla avastamine Ameerikas tõstis Euroopa majandusliku jõukuse uuesse kõrgusesse. Kuld on olnud ka tähtis valuutana – kuni 1971. aastani oli USA dollar seotud kullaga, mis tähendas, et iga dollar oli tagatud kindla kulla kogusega.

Kulla kaevandamine

Kulla kaevandamine on keeruline ja kallis protsess. Kulla leiukoha avastamine nõuab pikaajalist uurimist ja kaevandamismasinaid, mis võivad kaevandada kulda maapinnast. Kullakaevandamisel kulub suur hulk vett, mis võib kahjustada looduskeskkonda.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuld on väärismetall, mis on seotud rikkuse, jõukuse ja võimu sümboliga. See on vastupidav korrosioonile ja keemilistele reaktsioonidele, mistõttu on see ideaalne materjal ehtetööstuse ja kosmeetikatööstuse jaoks. Kulla hind määratakse nõudluse ja pakkumise alusel ning seda kasutatakse investeerimisel.

Loodame, et see artikkel on andnud Teile sügavama arusaama kulla omadustest ja hindamisest.