Nullkulu

Nullkulu

miks on huumus mullas oluline?

Miks on huumus mullas oluline?

Tänapäeval elame me rütmis, mis paneb meid arvestama aina suuremate nõudmistega, mis tõstatuvad meie keskkonnale ja sellele, kuidas see meid mõjutab. Kuid tähelepanu väärib asjaolu, et mulla seisund mõjutab otseselt looduse ja eluviisi toimimist. Seetõttu on oluline, et me mõistaksime, miks on huumus mullas oluline ja kuidas see taimi ja kogu loodust mõjutab.

Miks on huumus mullas oluline?

Huumus on orgaanilist päritolu sisaldav mullakiht, mis müüriti rikastab mulla kokkupuudet erinevate välisteguritega. Huumus aitab mulla struktuuri parandada ning toimib toitainete vahetuskeskusena taimejuurtele. Seetõttu on huumus muldade jaoks väga oluline.

Huumus aitab tagada mulla toitumuse

Huumuses sisalduvad toitained on taimedele vajalikud. Need võimaldavad taimedel korralikult areneda ja kasvada. Huumuses sisalduvad toitained, nagu lämmastik, fosfor ja kaalium aitavad toita taime, ning tagavad seeläbi taimele korraliku kasvu ja küpsemise ning kõrge saagikuse.

Huumus aitab säilitada mulla niiskust

Huumus aitab mulla niiskust säilitada, kuna see on võimeline säilitama kümme korda rohkem vett kui mullas sisalduv savi ning hoiab seeläbi ühtlase niiskuse taimede kasvuks ja ellujäämiseks. Seetõttu on huumus ka pikemat aega põua korral mulla niiskuse säilitamiseks hädavajalik.

Huumus reguleerib mulla pH-taset

Huumus mängib olulist rolli mulla pH-taseme reguleerimisel. Huumus sisaldab orgaanilisi happeid, millel on võime aktiivselt aluselise pH-tase muuta. See võimaldab hoida mulla pH-taseme sobival tasemel ja säilitada taimede kasvu ning taimede tervist.

Bakterid ja seened vajavad huumust

Huumuse olemasolu toetab olulisi baktereid ja seeni, mis aitavad rootelmullas siirduda toitaineid taimejuurtesse. Need olulised bakterid ja seened aitavad ka taastada maapinda juhul kui see on olnud liiga kaua keemiliselt töödeldud.

Kokkuvõtteks peame rõhutama, et huumus on mullas äärmiselt oluline. See on hädavajalik, et taimed saaksid õigesti kasvada ja areneda, olles korralikult toidetud ja piisavalt hüdreeritud. Huumus tagab mullale ka soovitud pH-taseme ning aitab bakteritel ja seentel lagundada. Muld vajab huumust, et olla produktiivne ja hoida meid ja meie loodust õitsevana ning elava ja ilusana. Huumus on looduse vundament – säilitage seda!