Nullkulu

Nullkulu

miks inimene haigutab?

Miks inimene haigutab

Kas olete kunagi märganud, kuidas keegi hakkab teie kõrval ootamatult haigutama ja seejärel kutsutab esile lõpmatuse? Kuid miks me üldse haigutame? Kas see on tingitud meie emotsionaalsest seisundist või on sellel mõni muu põhjus? Selles artiklis uurime, miks inimene haigutab ja mis selle taga võib olla.

Esimene asi, mida tuleb märkida, on see, et haigutamine on väga levinud nähtus, mida kogevad nii inimesed kui loomad. Kuid erinevad allikad väidavad, et haigutamise funktsiooni ei ole täielikult teada. Mõned teadlased usuvad, et haigutamine on seotud une, hapniku taseme ja stressiga, samas kui teised ei näe selles midagi muud kui keha automaatse refleksi.

Haigutamine ja uni

Üks populaarsemaid teooriaid on see, et haigutamine on seotud une tsükliga. Seda kinnitab asjaolu, et peaaegu kõik inimesed ja loomad haigutavad enne magamaminekut ja peale ärkamist. Teadlased usuvad, et haigutamisel on seos une tsükli faasidega nagu REM-une faas ja sügav-une faas. Haigutamine seostatakse ka aju temperatuuri reguleerimisega. Uuringud on näidanud, et haigutamisel on võime aju jahutada ja aitab jahutada ka verd.

Haigutamine ja hapniku tase

Teadlased on spekuleerinud, et haigutamine võib olla seotud ka keha hapnikutasemega. Uuringud on näidanud, et haigutamine võib suurendada hapniku sissevoolu kehasse ja võimaldada süsinikdioksiidi väljumist. Kui keha tunneb hapnikupuudust, võib ta automaatselt haigutada, et suurendada hapnikutasemeid. Sellegipoolest pole tõestatud, et haigutamine võib suurendada keha hapnikutasemeid vähemalt märgatavalt.

Haigutamine ja emotsionaalne seisund

Kuidas muudab haigutamine emotsionaalset seisundit? Mõned eksperdid usuvad, et haigutamine võib olla seotud emotsionaalse seisundiga nagu stress ja ärevus. Eksperimentaalse uuringu kohaselt pärsib haigutamine ajus teatud närviühendeid, mis on tavaliselt aktiivsed stressi ajal. Uuringud näitavad ka seda, et emotsionaalne seisund võib olla haigutamise mõjutajaks. Näiteks mõjutab haigutamine harvemini inimesi, kes on lõdvestunud ja rahulikud, kui neid, kes on erutunud või stressis.

Haigutamine ja sotsiaalsed suhted

Lõpuks on oluline märkida, et haigutamine võib olla seotud ka sotsiaalsete suhetega. Kuigi haigutamine näib olevat füsioloogiline, on teada, et inimesed ja loomad erutuvad sellest, kui nad näevad teisi haigutamas. Mõned uuringud on näidanud, et haigutamine võib olla seotud ka peegli neuronitega aju ajalises piirkonnas. Need neuronid pakuvad inimestele oskusi, et mõista ja kopeerida teiste inimeste käitumist, mis võib olla sotsiaalsetese suhetega seotud.

Järeldus

Kokkuvõttes on haigutamine keeruline ja huviäratav nähtus, mida pole täielikult mõistetud. Kuigi haigutamine võib olla seotud une, hapniku taseme, emotsionaalse seisundi ja sotsiaalsete suhetega, pole lõplikku järeldust võimalik teha. Üks asi on kindel – inimesed ja loomad haigutavad sageli ning see on kõigi jaoks loomulik keha refleks.