Nullkulu

Nullkulu

mida võib komposti panna?

“Mida võib komposti panna” – Rohkem kui lihtsalt toidujäätmed

Kompostimine on suurepärane võimalus vähendada oma jäätmete hulka, samuti parandada mullakvaliteeti ning taimekasvu. Kuid paljude jaoks on segadus, mida võib komposti panna ja mis mitte. Sellepärast räägime täna sellest, milliseid asju võib komposti panna ning millistest tuleks hoiduda.

Toidujäätmed

Enamik kompostihunnikutest on toidujäätmete allikaks. Kõik köögiviljad, puuviljad, munakoored, kohvipõhjad, teelehed ja paberkotid on täiesti sobilikud lõhnaaineteta, töötlemata kompostimiseks. Ideaalne oleks hoida toidujäätmed tükeldatuna, et need laguneks kiiremini.

Paber ja riie

Karbid ja ajalehed ning muud taolised majapidamispaberid on samuti head lisandid kompostile. Kuid seda saab teha ainult siis, kui nad ei sisalda tinti ega muid kemikaale. Riidejäägid nagu vanad t-särgid sobivad samuti kompostiks, tingimusel et need on puhtad ja töötlemata.

Kuivatatud lehed ja rohi

Eriti sügisel saab komposti hunnikut rikastada kuivanud lehtede ja okstega. Kõige parem on need tükeldada, et need oleksid kiiresti komposteeruvad. Samuti sobib noore rohu lisamine, kuid väldi taimi, mis seemnete moodustamise ajal lõhnavad ebameeldivalt.

Vana muld

Kui sul on ülejääke potitaimedest või istutamisest, võib vana mulla ka lisada. See annab suurepärase lisateabe looduslikud mikroorganismid, nagu mikroobid ja viirused, mis aitavad taimedel edukalt juurduda.

Puhas puit

Puhas puit on veel üks komposti sobiv materjal, kuid väldi värvitud, immutatud või lakitud puitu. Tükelda suured tükid, et need laguneksid kiiremini.

Vaata, mida mitte panna

Kõige olulisem asi, millele mõelda, on asjade eemaldamine, mis ei kao aja jooksul. Mitte mingil juhul ei ole soovitatav komposti panna plastikut, klaasi, metalli, kemikaale, toiduõli, küpsetusmasinaid ja muid sarnaseid elemente. Need ei lagune aja jooksul ega lisa loodusesse midagi head.

Kokkuvõte

Komposti tegemine on lihtne viis niiskuskadude vältimiseks ja linnas elavates inimestele loodusega ühenduse loomiseks. Head materjalid on köögiviljad, puuviljad, munakoored, karbid, ajalehed, riie, kuivanud lehed ja rohi, vanad mullakihid ja puhas puit. Vältida tuleks plastikut, klaasi, metalle, kemikaale, toiduõli, küpsetusmasinaid ja muid sarnaseid elemente.

Kasutades neid materjale kombineeritult, tagad sa tervisliku ja rikkaliku taimekasvu, lisades loodusele samal ajal väärtust. Proovi järele ja komposti õigesti!