Nullkulu

Nullkulu

mida oodata väikelapseaastad?

Mida oodata väikelapseaastad

Kui sul on väike laps või ootad peatselt perre lisanduvat võsukest, on sul tõenäoliselt palju küsimusi, milline elu saab olema koos väikelapsega. Milline on lapse areng, mis võib sind ees ootada? Millised on esimesed sammud? Mida peaksid teadma, et saaksid oma lapsele parimat pakkuda? Selles artiklis vaatleme, mida oodata väikelapseaastatelt.

Esimesed elukuud

Vastsündinud lapsed veedavad suurema osa ajast magades. Külma ja kõhutäie vajaduse rahuldamine on nende jaoks kõige tähtsamad asjad. Nii välimuselt kui ka käitumiselt erinevad imikud üksteisest suures osas. Mõne jaoks võib rahulik kõhutäis olla elu peamine eesmärk ning teised tunduvad pidevalt virisevat.

Peale esimest kaht elunädalat suudavad lapsed tavaliselt oma pead ise hoida. Rääkige lapsele palju ja pakkuge talle palju hellust. Vaadake talle sügavalt silma ja rääkige kergelt, et tal oleks teie häälele lihtne keskenduda.

4-kuune vanus

Kui teie laps on jõudnud 4-kuuseks saamise ajani, hakkab ta ümbritsevat maailma märkama ja on ka iseseisvam. Nüüd on aeg, kus teie laps on tõenäoliselt valmis proovima esimesi maitseid. Oluline on alustada piimasegudega, mida arst on soovitanud, ning astuda seejärel edasi kindlatele toiduainetele. Ärge unustage, et tema magamisajad on muutunud. Ta võib vajada päeva jooksul rohkem unetunde ja öösiti vähem.

8-kuune vanus

Kui su laps jõuab 8-kuuseks, hakkab ta palju rohkem liikuma ja on iseseisvam. Ta võib istuda täiesti ilma abita ja osata näidata enda soovitud suunas. Selles vanuses on hea hakata talle õpetama uusi oskusi, näiteks imikutoitu ise söömisoskusi või kuidas mängu­asju lauale tagasi panna. Võimaldage oma lapsele palju võimalusi avastada, seda nii kodus kui ka väljaspool seda.

12-kuune vanus

Üks eluaasta on möödas ning su laps on tõenäoliselt juba palju õppinud. Ta saab enda hääle kergesti kuuldavaks teha. Õpetage oma last rääkima, andke talle juhiseid, näidake talle ilusat käitumist ning olge rahulikud ja kannatlikud. Rääkige rohkem loomadest, värvusest, kujust ning tõstke nendega seoses esile sõnu, mis on talle arusaadavamad.

18-kuune vanus

Oma elu esimestel 18 kuul on teie laps palju muutunud. Ta oskab juba kõndida, ent mitte nii jõuliselt. Lisaks suudab ta juba osade mänguasjadega iseseisvalt mängida ning räägib sulle oma mõtetest. Õpetage talle selles vanuses uusi oskusi, nagu näiteks potil käimine, enda riietamine, oma toidu söömine. Laske tal enda pilti joonistada ning kaunistada tuba oma maalitud piltidega.

Kokkuvõtteks

Lapse kasvatamine nõuab palju armastust, kannatlikkust ja hoolt. Nagu iga väike laps on erinev, nii on ka nende arengud tempolt erinevad. Sellegipoolest on oluline, et prooviksite ennast oma lapse olukorda mõeldes panna ja muidugi ka silmas pidada, mida peaks laps suutma teha erinevatel vanusetappidel. Alati peaks potentsiaalselt ohtlikke asju ning situatsioone jälgima. Lapse kasvatamine on armas ja rõõmustav kogemus ning üks suuremaid väljakutseid, millega vaieldamatult silmitsi seisate.