“Mida ei tohtinud Nõukogude Liidus vabalt teha”
Nõukogude Liit oli kuulus oma kitsarinnalisuse, bürokraatia ja piirangute poolest. Kuigi see erines sõltuvalt ajast ja kohtadest, on mõned keelud, mis kehtisid kogu Liidus ja mida inimesed ei tohtinud teha. Siin on mõned peamised piirangud, mis kehtisid Nõukogude Liidus:
Rääkige avalikult kriitiliselt Nõukogude valitsuse ja sotsialistliku korra kohta
Nõukogude Liidu ametlik poliitika oli kommunism ja selle juhtis ainus partei – Kommunistlik Partei. Inimesed ei tohtinud avalikult kritiseerida parteid, valitsust ega kommunismi ideoloogiat. Avalik kriitika võis seada ohtu inimese töökoha, avaliku maine ja isegi elu.
Olla usklik
Nõukogude Liidu ametlik poliitika oli ateistlik ja religioon oli keelatud. Inimesed ei tohtinud uskuda Jumalasse ega käia kirikus. Jumala olemasolu uskumine tähendas juba probleeme ja usku avalikult näitamisel võis olla väga tõsised tagajärjed.
Reisida välismaale
Inimesed ei tohtinud Nõukogude Liidust välja reisida. Piirid olid tihedalt suletud ja kellelgi polnud õigust oma territooriumilt lahkuda ilma väga head põhjust esitamata. See piirang kehtis kõikidele inimestele Eestist Siberini.
Olla homoseksuaal
Homoseksuaalsus oli Nõukogude Liidus kuritegu ja sellega kaasnevad märkimisväärsed tagajärjed. Seda peeti “dekadentlikuks” ja tõsine rikkumine sotsialistliku moraali vastu.
Olla rassistlik
Rassism oli keelatud ja seda oli lihtne süüdistada kapitalistlikus riigis. Nõukogude Liidus on rassismi vastu võitlemine tõsiseltvõetav poliitilise platvormi osa ja selle vastuolu oli tõsine kuritegu.
Omada “peidetud” raha
Kapitalism, eraomand ja raha omamine olid Nõukogude Liidus keelatud. Kõik raha ja vara kuulus riigile ning isiklik rikkus oli kuritegu. Kui inimesel oli midagi varjata, võis ta seista silmitsi tõsiste tagajärgedega.
Süüdistada ametnikke
Nõukogude Liidus oli väga raske ametnike ebaseaduslikkuse süüdistusi tõestada. Isikud ei tohtinud kritiseerida ametnikke ega süüdistada neid kuritegudes.
Olla NATO-sse kuuluv riik
Nõukogude Liidu ametlik poliitika oli sõprus sotsialistlike riikidega ja NATO tundus Liidu silmis kapitalistlikuna ja vaenulikuna.
Kokkuvõte
Nõukogude Liidu ajal oli palju piiranguid, mis vältisid isikuvabadust, sõnavabadust, usuvabadust ja palju muud. Paljud neist reeglitest ei oleks mõelnud kapitalistlikes ühiskondades. Kuid Nõukogude Liit oli erinev, see olid kommunistlik riik, kus valitses range kontroll kõigi elu aspektide üle. Loetletud keelud ehk tabud võivad olla laastavad, kuid neid tuleb arvestada, et mõista Nõukogude Liidu ajalugu ja seda, millised väljakutsed olid inimestele tol ajal.