Nullkulu

Nullkulu

kus leidub gluteeni?

Nisuproteiin on gluteen, mis on üks levinumaid valke maailmas. Paljud inimesed söövad iga päev toitu, milles see valk sisaldub, ning ei tea sellest midagi. Kuid mõned inimesed on tundlikud gluteeni suhtes ja nad peavad selle kõrvale jätma.

Kuid kuidas teada saada, kus on gluteeni ja kust mitte? Selleks peame esmalt aru saama, mis see gluteen üldse on ja kus seda leidub.

Mis on gluteen?

Gluteen on tarretise-sarnane valk, mis esineb nisus, oder, rukkis ja mõnes muus teraviljas. See annab taignale elastsuse ja elastsuse. Seega leidub gluteeni peamiselt leivas, pastas, saiades, küpsistes, teraviljatoitudes ja muudes teraviljatoitudes.

Kus gluteeni leidub?

Toiduainetes, milles leidub nisu, oder, rukis või nende segud, võib gluteeni leida. Siin on mõned toitumisallikad, mida tuleb vältida, kui olete gluteenitalumatuse suhtes tundlik:

Teravili: nisu, oder, rukis, kaer, speltanisu jne.

Leib ja pagaritooted: leib, röstleib, kuklid, saiad, kondiitritooted jne.

Küpsised ja krõpsud: kartulikrõpsud, juustukrõpsud, spiraalid, riisiküpsised jne.

Müslibatoonid ja maiustused: granolabatoonid, puuviljamaitselised marmelaadid, maiustused jne.

Pastatooted: spagetid, spaghetti, lasanje lehed, nuudlid jne.

Alkohoolsed joogid: õlu, nisuõlu, viski jne.

Jook: karastusjoogid, puuviljamahlad jne.

Kui soovite vältida gluteeni, peate kontrollima toidu koostisosade loendit. Nisujahu, speltajahu, odrajahu või rukkijahu leidmine koostisosade loendis indikeerib, et toode sisaldab gluteeni.

Mis on gluteenitalumatus?

Gluteeni tundlikkus võib olla tingitud kahest erinevast seisundist, nimelt tsöliaakiast ja gluteenitalumatusest.

Tsöliaakia on autoimmuunhaigus, mis põhjustab gluteeni suhtes tundlikkust. Tsöliaakiahaigetel vallanduvad gluteeni tarbimisel immuunsüsteemis põletikulised protsessid, mille tulemusel kahjustuvad peensoole limaskestad. Tsöliaakiahaigetel võib gluteeni tarbimine vallandada mitmeid mittespetsiifilisi sümptomeid, sealhulgas kõhulahtisust, iiveldust, kõhupuhitust, kõhuvalu, koolikuid ja väsimust.

Gluteenitalumatus on seisund, kus inimene ei suuda gluteeni seedida. Selle tulemusena võivad inimestel tekkida seedehäired, nagu kõhuvalu, puhitus, gaas, iiveldus ja kõhulahtisus.

Kokkuvõte

Nisuproteiin ehk gluteen on levinud toiduvalk, mida leidub teraviljades nagu nisu, oder ja rukis. Paljudes toitudes võib seda leida, näiteks leivas, küpsistes, pastavormides ja palju muudes toitudes. Kuid kui gluteeni tundlikkus tekib, peate oma toidulaual olema tähelepanelik ja vältima toiduaineid, mis sisaldavad eespool nimetatud teravilju. Oma dieedi muutmine gluteeni suhtes tundlikule isikule võib olla keeruline, kuid see on hädavajalik, et vältida terviseprobleeme ja viia tervisliku eluviisi poole.