Nullkulu

Nullkulu

kus elavad gorillad?

Kus elavad gorillad

Gorillad on suured ja karvased primaadid, kes pärinevad Aafrikast. Nad on intelligentsemad kui enamik loomi ja neil on mõned eripärad, mis eristavad neid teistest loomadest. Gorillad on uudishimulikud ja neile meeldib uurida oma keskkonda. Nad on looduslikult puukoolid ning nende territooriumil on tavaliselt kahe kuni kahekümne liikme ulatuses karjaid.

Gorillad elavad peamiselt Väikeste Panjaliste mäestikus, mida nimetatakse ka Gorilla maaks. Gorilla maak asub Kesk-Aafrika kahe rahva vahel – Rwanda ja Uganda ning Rwandast lõunas, ning on üks maailma kõrgeimaid mäestikke. Gorillade looduslik elupaik on troopiline vihmamets, kus on palju rohelist, hämarust ja kõrgusi, mis tagavad nende eluviisi jaoks vajaliku kaitse ja varjatuse.

Gorilladele meeldib olla koos oma kaaslastega ja nad elavad rühmades, tavaliselt kaheksa kuni kaheteistkümne loomaga. Rühmade koosseisu kuuluvad tavaliselt üks täiskasvanud händkäpp, paar juhme peamiselt tütarlaste hulgast ja tema pojad. Gorillad on suured taimetoitlased ning nende toidulauale kuuluvad lehed, varred ja puuviljad. Kuna nende eelistatud toidust on sageli puudus, kohandavad need loomad oma dieeti, et hakkama saada erinevate toiduallikatega vastavalt aastaajale ja muutuvatele tingimustele.

Gorillade territoriaalteadvus ja kaitseinstinkt on tugevad. Iga rühm on oma territooriumil kindlalt piiritletud ning kaitseb seda teiste gorillarühmade eest. Kui territooriumeid ristuvad, võib kaasneda tõsine võitlus piiride pärast. Väljaspool nende looduslikku elupaika on gorillade elu tavaliselt lühike, kuna neil pole võimalik oma elu ekspertide poolt kaitsta, mistõttu on neid metsikuks jahipidamiseks väga sageli sihtmärk.

Gorillade elu looduses võib olla raske, kuid samas on need tugevad ja intelligentse käitumisega loomad aastatuhandeid eksisteerinud. Nende rühmade intelligentne käitumine ja üksteise toetamine on aidanud neil ellu jääda ka muutuva keskkonna tingimustes, mis on muutnud gorillade loodusliku elu palju keerulisemaks.

Kuid ilusad loodusradad, mis tajuvad gorillade mägesid, on omadega võitlemas. Loomulikud elupaigad on kadumas kiiresti ja seetõttu muutuvad ka nendes elavate loomade elutingimused. Halastuseks on ühiskonnad, valitsused ja teadlased asunud võitlema looduse kaitseks. Erinevad kaitsevahendid ja projektid aitavad neil animalsustel leida uusi toidu- ja elupaiku, hoida nende elukeskkonda ning levitada teadmisi ja teadlikkust nende loomade tähtsusest küllalt piirkondades. Need projektid ja algatused on aidanud päästa nii gorillade kui ka paljude teiste loomade elu ning loodetavasti saavad uued algatused aidata neid loomi edaspidi veelgi paremini kaitsta ja säilitada.