Nullkulu

Nullkulu

kus asus tallinna loomaaed algselt ja millal koliti ümber veskimetsa?

Kus Asus Tallinna Loomaaed Algselt Ja Millal Koliti Ümber Veskimeõtsa?

TALLINNA LOOMAAED – KES TA ON?

Tallinna Loomaaed on üks Euroopa vanimaid loomaaiad, kus elab üle 10 000 looma. See asub Eesti pealinnas Tallinnas ning on populaarne turistide ja elanike seas. Loomaaed on loodud aastal 1939 ning on sellest ajast saati läbinud suure arengu.

Kuid millal ja kus asus algselt Tallinna loomaaed, enne kui see koliti ümber Veskimeõtsa, saame teada sellest artiklist.

TALLINNA LOOMAAED – KUIDAS SEE KÕIK ALGAS?

Tallinna loomaaed alustas oma tegevust aastal 1939, kui loomaaed pandi aluse Kaljulaiu tänava lõpus Pirita jõe kaldal. Tegemist oli väikse loomaaedaga, mille territoorium oli vaid 5,5 hektarit ning kus elas vaid mõni loomaliik.

1939. aasta oktoobris koostati detailplaneering, millega pidi asutuse territoorium aastal 1955 laienema 20–30 hektarit. Loomaaia projekt kavatseti ellu viia pargiala loomisega, mis hõlmas Pirita jõe vasakut kallast Aleksander-Maria Kivi projekti kohaselt. Aga kahjuks rikkusid Eesti ajalugu suured poliitilised muudatused.

TALLINNA LOOMAAIA KOLIMINE – MILLISED OLID PÕHJUSED?

Tallinna linna areng ning loomaaia planeeringud said hoo sisse 1950. aastatel. Alguses oli plaanis laiendada olemasolevat loomaaeda Pirital aga hiljem tehti otsus kolida loomaaed teise kohta.

Kuna Tallinna Loomaaed vajas järjest kasvavale külastajate arvule ja loomadele rohkem ruumi, siis algas laialdane otsing uue asukoha leidmiseks.

Veskimeõtsa ala oli sobilikud loomadele, kuna see asus linnast eemal, hästi juurdepääsetavate teedega, metsade keskel. Samuti asus seal jõesäng, kus oli võimalik ehitada veekogu, mis oli oluline paljudele vees elavatele loomadele.

Loomaaia kolimine algas aastal 1982 ning ametlik avamine toimus 1983. aastal. Veskimeõtsa looduspark on üks suuremaid linnulennualasid Euroopas, kus elab väga mitmekesine loomastik.

TALLINNA LOOMAAED – KASVAB EDASI

Tallinna loomaaed on suurepärane koht, kus tutvuda loomariigiga, sealhulgas ka tutvuda Eesti loodusega. Praegu on loomaaed endisest oluliselt suurem ning seal elab palju erinevaid loomaliike on, kes on elupaiga saanud ning elavad loomaaia territooriumil, aidates teha Tallinna Loomaaia alast ühe populaarsema paiga Tallinnas.

Kokkuvõttes võime öelda, et Tallinna loomaaia ajalugu on olnud rikas, täis muutusi ja arenguid ning see jätkab arenemist ka tulevikus.