Nullkulu

Nullkulu

kus asub endla teater?

Kus asub Endla teater?

Endla teater on kaasaegne teater Eestis, mis asub Pärnu kesklinnas Rüütli tänaval ja on üks vanimaid järjepidevalt tegutsevaid teatreid Eestis.

Ajalooline taust

Endla teatri ajalugu ulatub tagasi aastasse 1906, mil Wilhelm Schuberti Eesti Rahvateatri Seltsi eestvedamisel avati esimese teatrile küllaldase suuruse ja tehniliste võimalustega hoone. Küll aga tuli hoone kaks aastat hiljem maha müüa ja teatritegevus tuli taas peatada.

Endla teatritegevus jätkus aastatel 1911-1918 Pärnus, seejärel käis teater ringi mööda Eestit ja tegutses küllaltki aktiivselt. Kuid tõeliseks verstapostiks teatri ajaloos oli 1923. aastal uue teatrimaja avamine Pärnus.

Maja ise oli ajastule kohaselt salongi-tüüpi, kust leidsid softistlikku luksust hindavad külastajad endale sobivad kohad. Hoone fassaad oli lihtne ja elegantne, interjööris olid kasutatud rikkalikud materjalid, samuti raamisid suured kvaliteetbronezi skulptuurid lava avaust.

Alates 20. sajandi keskpaigast on Endla teatel olnud oluline roll eesti teatri ajaloos. Teatriga on seotud palju tuntud lavastajaid ja näitlejaid ning siinne kunstiline kvaliteet on olnud alati väga kõrge.

Endla teatri maja ja sisustus

Endla teatri praegune hoone avati 1938. aastal tänu nii riiklikule kui ka erafinantseerimisele. Hoone ise on arhitektuuriliselt väga huvitav – peasissekäigu kohal on ilus moosaiikiklahvist sümbolitega vaip, samuti on hoonel suured klaasitud seinad ning valge graniit katab praktiliselt kogu teatri fassaadi.

Teatri interjööris on kasutatud palju erinevaid materjale, mis loovad rikkaliku ja luksusliku atmosfääri. Kuna teatrihoone ehitati juba 1938. aastal, jääb siin palju hilisemaid arhitektuurisuundi maha ja võrreldes nüüdisaegsete teatritega võib Endla interjööri nähes tõesti väike nostalgialaks saada.

Endla teatri lavastused

Endla teatril on aastatel 2019–2020 üleval olnud üle 20 erineva lavastuse, mis on olnud nii draama, komöödia kui ka muusikal ning ka lastele mõeldud. Teatri programmis on kajastatud eesti kirjanduse paremikku, samuti on seal mitmeid rahvusvahelisi klassikuid.

Lisaks sellele on Endla teatrile oluline koht kaasaegse eesti teatri arengus. Teatril on kindlad traditsioonid ning kõrge kunstiline tase, mis loob ideelahendustele väga head eeldused.

Endla teatri külastamine

Endla teater on avatud igal teatripäeval ning Pärnus on ka hulk kohti, kus enne või pärast teatrielamust midagi head süüa saab. Kuna nii majas kui ka üldiselt Pärnus on tegemist üpris tiheda turismipiirkonnaga, tuleks etendustele piletite ostmiseks eelnevalt plaan teha.

Kokkuvõte

Endla teater on eesti teatrimaastikul oluline inkubaator ja tuleviku suunaja. Kuigi ükski teater ei ole iseendale eesmärgiks, vaid vahendid oluliselt suuremaks eesmärgiks, on Endla teater teinud kõik selleks, et andekad noored eesti näitekirjanikud ja teatripedagoogid saaksid initsiatiivi.

Tulenevalt kõrgest kunstilisest tasemest, treeningu aususest ja viljakohast teatriharidusest on Endla teater tõeliselt suureks rõõmu allikaks ja õpetajaks, mis teeb sellest väärt kohaks nii kultuurihuvilistele kui ka tõelisele teatrisõbrale.