Nullkulu

Nullkulu

kuidas valmistuda tööintervjuuks?

Kuidas valmistuda tööintervjuuks

Läbi vihtagi tööintervjuud võivad tunduda närvilised ning hirmutavad, kuid tegelikult on need suurepärased võimalused enda tutvustamiseks ja tõestamiseks, miks just sina oled õige valik antud töökohale. Ettevalmistamine on oluline, et vähendada stressi ja tagada, et jätad hea esmamulje. Selles artiklis anname nõuandeid, kuidas valmistuda tööintervjuuks.

Uuringud ja taustauuring

Enne tööintervjuule minekut on oluline uurida ettevõtet ja selle töökohta, kuhu kandideerid. Loe läbi kõik materjalid, mida ettevõte on avaldanud ning alusta suhtlemist selle ettevõtte töötajatega. Pea meeles, et see ei ole eksam, kus kogu teave peab olema meelde jääda, pigem on oluline saada aru ettevõtte väärtustest ja kultuurist.

Füüsiline ettevalmistus

See on sama oluline kui taustauuring. Kui võimalik, külasta ettevõtet enne intervjuud, et näha seda oma silmaga, saada aru ruumide suurusest ja struktuurist ning riietujade stiilist. Pea meeles, et oma riietuse valik on oluline ning see sõltub ametikoha tüübist, kuhu kandideerid. Ära vali liiga ametlikku ega liiga algelist riietust, vaid püüa kokku sobitada rõivaid ettevõtte väärtusega.

Pane tähele oma kehakeelt

Kehakeel on suhtlemise ebatähtis aspekt. Oma kehaasendid võivad anda edasi intensiivseid signaale, sh tõsta käsi rääkimise ajal, demonstratiivne pilguheit jms. Püüa võimalikul määral säilitada neutraalne kehakeel ning vältida liigset pinget ja närvi. Ole enesekindel ja räägi aeglaselt ning arusaadavalt.

Valmistu küsimuste ette

Klassikalised küsimused, mida võidakse tööintervjuul esitada, hõlmavad sinu varasemaid kogemusi, haridustaset ja tööväärtusi. Valmistu ette vastusteks nendele küsimustele, kuid püüa mitte pälvitada oma vastuseid enne intervjuud korraldaja pilgul. Edukamaks saad püüda küsimusi ette ennustada ning koostada oma vastused nii, et sellele asjakohaselt vastaksid.

Üks päev enne intervjuud

Päev enne intervjuud valmista ette kõik dokumendid, mida võid vajada. Teekond sinu kodu ja intervjuukoha vahel on oluline, seega soovitame vaadata enne intervjuud selle koha kaardil ja veenduda, et sul on piisavalt aega kohalejõudmiseks. Meeleoluga ei maksa nalja teha, seega veendu, et saaksid piisavalt magada ja oleksid enne intervjuud piisavalt energiat.
Interview päeval

Kui saabud intervjuule, proovi säilitada rahu ja veendu, et sa vastad kõikidele küsimusele nii asjakohaselt kui võimalik. Ära kiirusta, kui vastata ei tea, mõtle rahulikult järgi. Pea meeles, et intervjuu on võimalus enda tutvustamiseks. Räägi oma oskustest, väärtushinnangutest ja kogemustest. Kui tunned, et oled küsimusele vastanud liialt kaua, proovi kokku võtta oma vastus lühidalt ning küsi, kas said oma seisukoha piisavalt hästi väljendatud.

Kokkuvõtted

Tööintervjuul on suhtlemine võimalus enesetutvustuseks, mitte piinav eksam. Oluline on ettevõttesse taustauuring teha ja valmistuda klassikaliste küsimuste ette, säilitades samal ajal enesekindluse ning jälgides kehakeelt. Pea meeles, et intervjuu on piisavalt oluline et sa tuleksid intervjuule piisavalt ärkvel ja elujõuline. Lõppude lõpuks ära unusta, et sinu suhtlemisoskus ja töökogemus maksavad ning sinu väärtus tuleb selgelt esile intervjuu käigus.