Nullkulu

Nullkulu

kuidas teha koduveini?

Kuidas teha koduveini

Koduveini tegemine on olnud üks vanimaid rahvuslikke traditsioone, mis on püsinud läbi aegade. Koduvein on suurepärane võimalus kasutada ära vilja aedu, aiamaad ja metsaande ning valmistada ise maitsvat ja tervislikku jooki oma perele ja sõpradele. Koduveine saab valmistada erinevat tüüpi puu- ja marjasortidest, ning tulemus sõltub suuresti kasutatud toorainest ja valmistamisprotsessist. Selles artiklis õpetame teile, kuidas teha maitsvat ja tervislikku koduveini.

Vali sobiv tooraine

Esimene samm koduveini tegemisel on valida sobiv tooraine. Koduveini saab valmistada paljudest marjadest, puuviljadest ja isegi köögiviljadest. Kõige tavalisemad koduveini valmistamiseks kasutatavad puuviljad on õunad, pirnid, kirss, sõstar, vaarikad, maasikad, mustikad ja ploomid. Marjadest saab lisaks eelmainitule valmistada ka rabarberi-, karusmarja-, maasika- ja vaarikaveini.

Kui olete valinud sobiva tooraine, siis lõigake see tükkideks ja pange see suurde anumasse. Olge kindlad, et olete eemaldanud kõik roiskunud ja hallitama hakanud puuviljad/marjad, sest muidu võib see teie koduveini rikkuda või põhjustada selle fermentatsiooni katkemist.

Puhastage tooraine krunditud mudast ja mustusest

Kõige rohkem tuleb vältida tooraines olevaid lehti, varsi ja prügi, mis võivad tõsiselt mõjutada koduveini kvaliteeti. Kodus valmistamisel on väga oluline valida kvaliteetne tooraine, mis ei ole pestitsiididega töödeldud ega saastunud raskemetallidega.

Tükelda ja kohvelda

Enne kohvimasina kasutamist segage puuviljad/marjad esmalt kergelt segamini ja seejärel tükeldage need noaga väiksemateks tükkideks. Nii saate suurendada mahla pressimisvõimalusi. Lisaks tuleks oma puuviljad/marjad peenestada ja purustada, et saada mahlast kogu veskmisammas, ladestumised ja lõik.

Suruge tooraine välja

Koduse kääritamiseks vajaliku toorainemahla saamiseks on kõige lihtsam viis pigistada puu- ja marjahoidla sisu läbi kudumisresti. Sel moel saate koguda kõik mahlapuditest välja. Saadud vedelikku võib kasutada ka mahlapurustaja/maapähklidisüsteemi abil.

Kui kasutate pigistamiseks mahla vaakumpressi, elektrilist mahla pressi või muud seadet, jälgige hoolikalt selle kasutusjuhendit ja kasutage seda nii nagu tootja soovitab.

Lisa suhkur

Koduveini suhkru sisu reguleerimiseks peate lisama sobivad suhkrukogused. Enne fermentatsiooni lisage igale 5-7 l mahlale 1,5-2 kg suhkrut, mis tagab kääritamisprotsessi kiiremini toimumisel konkreetse protsendilise jääkveesi. Soovitud mahu (milles juba suhkur) saavutamiseks sobib kasutada jooksvanautoklaavi, terminaatorit või mõnda muud sobilikku anumat.

Fermenteeri vein

Koduveini tegemise ärilist kääritamist võib teostada erinevates kohtades, näiteks keldris või garaažis, kus on stabiilne temperatuur. Võtke suurem veinianum ja täitke see umbes 80% ulatuses. Võite lisada ka värskeid või kuivaid pärmi.

Kääritamise ajal on oluline jälgida ja mõõta temperatuuri, sest liiga kõrge või liiga madal temperatuur võib kääritamise tööd katkestada või rikkuda koduveini maitset. Kääritamisperiood koosneb kahest põhietapist: aktiivsest kääritusest ja vaikusest, juba lahjendatud lõpuni.

Käärimisperiood

Käärimisperioodi kestus sõltub mahla toitainelise tasakaalu, temperatuuri, kääritusmeetodi ning kasutatud pärmi tüübist. Kuid vähemalt 1-2 nädala pärast tuleb käärimisperioodil pärmi ja jääkvee eraldamiseks vein segi panna. Fermenteerimise lõppedes valmistage koduveini filtri abil.

Saage lõpptulemus

Kui käärimisperiood on lõppenud, on oluline koduveini vaieldamatult filtreerida ja korgitse 1-2 nädala jooksul, et saavutada maksimaalne kvaliteet. Valmistamise lõpptulemuseks on sile, maitselt meeldiv ja helepunane või kollane vein.

Koduvina valmistamine on lihtne ja lõbus protsess ning kõige paremini saate purki panna kvaliteetse marja- või puuviljamahla, mis võib erineda tavapärastest veinide maitsetest. Nii et edasi, võtke kööginuga ja korjake kõik teie aia head lõhnad ja maitsed. Kodune veinimine on tõeline kunst.