Nullkulu

Nullkulu

kuidas rääkida väikeste lastega nii et nad kuulaksid?

Kuidas rääkida väikeste lastega nii, et nad kuulaksid?

Sageli on lapsevanematel või eestkostjatel raske leida sobivaid sõnu väikeste lastega suhtlemiseks. Lastele meeldib mõnikord oma tahtmist mööda minna, mis võib kaasa tuua tülisid, nuttu ja pahameelt. Selles artiklis uurime, kuidas oma lastega tõhusalt ja tervislikult suhelda nii, et nad kuulaksid ja mõistaksid, mida me neile räägime.

Alusta teemaga, mis huvitab last

Suhtlemine algab sellest, kuidas sa lähened oma lapsele ja kuidas sa oma juttu alustad. Juhul kui su laps mängib mõne mänguasjaga, mida ta armastab, saad proovida leida viisi, kuidas oma juttu selle mänguasjaga siduda. Kui räägid teemal, mis last huvitab, siis on tal suurem tõenäosus sind kuulata ja kaasatud olla.

Ole taktitundeline ja kannatlik

Lapsed võivad olla vahel keerulised ja tujukad. Nad peavad õppima, kuidas oma emotsioone väljendada ja õigesti käituda. Kui su laps on ärritunud või tujukas, siis ole kannatlik. Ära näita välja oma ärritust. Selle asemel proovi oma lapsega rääkida rahulikult ja sõbralikult.

Kasuta positiivset keelt

Positiivne keel aitab luua positiivset suhtumist vestluse ajal. Ära kasuta keelendit “ära tee seda!” vaid ütle parem, mida laps võiks teha. Näiteks “kui sul on kõht tühi, võid süüa õuna”, mitte “ära söö kommi”.

Pööra tähelepanu mitteverbaalsele kommunikatsioonile

Kui suhtled lapsega, pea meeles, et mitteverbaalne suhtlemine on väga tähtis. Vaata oma lapsele silma ja pööra tähelepanu oma kõneviisile, näoilmetele ja žestidele. Kui teie suhtluses on usaldus, siis on lapsel raskem teid petta ja vältida vastutust.

Ole seal, kus su laps on

Lapsevanemana saad näha, kuidas sinu laps käitub, millised mängud talle meeldivad ja milliste tegevustega ta kaasatud on. Kui proovid lapselt midagi küsida või teda tõmmata endaga tegelemisele, siis kõige paremini õnnestub see siis, kui oled lapsega samal tasandil. Kõverdu temaga samasse kõrgusesse ning vaata talle silma.

Anna endale aega, et kuulata

Lapsed saavad tihti rääkida juttu tunni aja jooksul, ilma et nad lihtsalt peatuvad. Kui su laps räägib sulle midagi, anna endale aega teda kuulata. Mõnikord võib lapsel olla vaja lihtsalt kedagi, kes teda mõistab, mitte kedagi, kes teda koheselt lahendustega varustab.

Kasuta positiivset tagasisidet

Positiivne tagasiside aitab lastel mõista, mis on õige käitumine ja millal see on hästi tehtud. Anna lapsele tunne, et ta on sinu jaoks tähtis ja et sa hoolid tema arvamustest ning õnnestumistest. Võid eelistada positiivse “tubli töö” kasutamist kui negatiivse “sa ei teinud seda hästi”.

Kokkuvõtteks saame öelda, et suhtlemine lastega on kunst, kuid mitte ületamatu väljakutse. Peame lihtsalt leidma sobivaid viise, kuidas oma lastega rääkida ja suhelda. Tõhus suhtlemisoskus aitab meil oma suhteid oma lastega parandada, tekitada paremat harmooniat ja rahulikumat elu.