Nullkulu

Nullkulu

kuidas rääkida lastega nii et nad kuulaksid?

Kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid

Vanemate üks peamisi väljakutseid on lastega suhtlemine. Ja kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid? Kas olete korduvalt tundnud, et teie laps ei mõista või ei kuula, mida räägite? Selleks, et parandada oma suhtlusoskusi lastega, peate kõigepealt mõistma, kuidas nad mõtlevad ja kuidas kuulavad.

Mõistke lapse arengutase
Väikesed lapsed ei täida alati vanemate ootusi, kuid see ei tähenda, et nad on halvad kuulajad. Vanemad peaksid meeles pidama, et kuni 6-aastased lapsed on arengumas ning nende tähelepanu võib olla katkendlik. Nad võivad keskenduda mõnele detaile, kuid suuremat pilti ei mõista. Seega tuleb vanematel rääkida lihtsalt ja selgelt, pidades meeles lapse arengutaset.

Ühendage sõnad tegevustega
Sõnad võivad tunduda tühjad, kui sellele ei lisata tegevusi. Seega on oluline, et vanemad seostaksid sõnad toimingute ja tegevustega. Näiteks, kui ütlete lapsele “Korja oma mänguasjad”, siis olge valmis teda selles tegevuses aitama.

Kuulake oma last
Kui vanemad tahavad, et nende lapsed neid kuulaksid, peavad nad olema valmis ka kuulama. Näiteks, kui laps hakkab rääkima oma päevast, siis vanemad peaksid sellele tähelepanu pöörama ning näitama huvi teda ümbritseva vastu.

Olge positiivne
Pöörake tähelepanu, kuidas räägite lastega. Sageli on oluline, mitte ainult see, mida öelda, vaid ka kuidas seda öelda. Positiivsed sõnad, nagu “aitäh” ja “palun”, aitavad luua sooja ja toetavat atmosfääri. Rääkige lastega ühtlaselt, mõeldes enne, kuidas iga lause mõjutab last.

Sobitage kehakontaktiga
Vanemad peaksid olema valmis füüsilise kontakti loomiseks oma lastega. Näiteks võib vanemad tõsta last sülle või kallistada neid, kui nad tunnevad end halvasti. Kehakontakt on suhtlemise oluline osa ning aitab lapsel tunda end turvaliselt ja armastavana.

Andke lapsel valida
Lastega rääkides peavad vanemad andma endale ja lapsele aega valiku tegemiseks. Näiteks, kui laps küsib, mida tahab süüa, siis vanemad võiksid lasta tal valida, mida ta tahab. Lapse enda valiku tegemisel on oluline, et tema arvamusel oleks oluline kaal.

Julgustage lapse arvamust
Julgustada last oma arvamuse väljendamiseks on oluline osa suhtlusest. Lapsed peaksid tundma end vabalt, et oma arvamust või soove avaldada. Kui lapsel on võimalus oma arvamust väljendada, tõestab see teda, et ta on kuuldav ja oluline.

Püüdke leida kompromisse
Vanemad peavad leidma vahendi, kuidas oma lastehoole suhtlus- ja vestlusoskusi parandada. Selleks tuleks vanematel leida kompromiss lapse jaoks sobiva viisi leidmiseks suhtlemiseks.

Lõpuks on ülimalt oluline, et vanemad mõistaksid, et lastega rääkimine nõuab palju kannatlikkust, järjepidevust ja aega. Rääkige oma lastega regulatselt ja ärge kartke kasutada erinevaid suhtlusviise. Kui pühendute oma lastega suhtlemisele, siis paranevad ka nende suhtlus- ja kuulmisoskused.

Kokkuvõtlikult, lastega rääkimine nii, et nad kuulaksid, tähendab, et vanemad peavad mõistma lapse arengutaseme eripärasid, kasutama positiivse keelepruuki, pakkuma sobivaid valikuid ja julgustama last oma arvamuse väljendamiseks. Kui neid punkte järgitakse, saavad vanemad suures osas ka oma soovide täitumise ja teadlikud on, kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid.