Nullkulu

Nullkulu

kuidas pügada hekki?

Kuidas Pügada Hekki

Heki pügamine võib tunduda lihtne, kuid ei ole alati nii elementaarne, kui tunduda võib. Seega on see protsess nii uute kui ka kogenud aednike jaoks suur väljakutse. Heki korralikult pügamise eelised on aga vaieldamatud, sest see tagab tervisliku taimekasvu, suurendab õhuringlust, parandab valgustusolusid ja väldib nakatumist haigustesse. Kuidas siis heki pügamine korrektselt käib?

Enne kui alustate heki pügamist, on väga oluline kõigepealt kavandada. See sisaldab järgmiseid samme:

Määrake heki tüüp – kas see on aia taust, kohtumispaik naabritega või tuulte kaitseks esiplaanil asuv hekk.
Valige heki pügamise aeg – see sõltub selle tüübist ja sellest, kui suurel määral on vaja pügata. Mõned hekid peaksid märtsist septembrini pügama kaks korda aastas, mõned aga võivad vajada kolmandat pügamist. Pügamine toimub tavaliselt hiliskevadel, et heki lehed oleksid piisavalt väljakujunenud, sest siis on taime jaoks kõige vähem stressi.

Järgnevalt vaatame erinevate tüüpide pügamise reegleid.

Elupuu pügamine

Elupuu pügamine sõltub selle tüübist ja sordist. Tavapärane on pügata kaks korda aastas – kevadel ja suvel. Esimeses etapis lõigatakse kõik kuivanud ja talvitunud võrsed. Võite ka eemaldada muud kahjustatud või haiged osad. Suvel tehakse kärpimine. Selleks, et elupuu ei kaotaks oma kaunilt kaardus kuju, eemaldatakse ainult need osad, mis on liiga pikad või laigulised. Oluline on mitte liiga palju ahelduda, sest see võib taimi kahjustada.

Ligiheina pügamine

Ligiheina pügamine toimub ka kaks korda aastas, kuid see võib eeldada ka kolmandat korda sõltuvalt taimede seisundist. Esimene kärpimine toimub tavaliselt aprillis, kuid seda ei tohiks teha enne, kui temperatuur on üle + 5 ° C. Lõigatud oksad ei tohiks olla pikemad kui 0,5 cm. Seejärel saab lõigata sõltuvalt taime kasvust.

Vahtrapuu pügamine

Vahtrapuu pügamine toimub kevadel. Heki kujundavad võrsed lõigatakse tagasi kolmandiku võrra. Seejärel saab kärpida allesjäänud võrsed, jättes ainult need, mis on nõuetekohaselt paigutatud, sest see parandab õhu- ja valgusvoogu taime sees. Pärast pügamist peaks taime kroon jääma ultra-madalaks, mis aitab kaasa uute võrsete kasvule ja paremale külgnevale taimeharule.

Hargnemist vajavate põõsaste lõikamine

Mõned taimed, millel on suuremad lehed ja oksad, vajavad hargnemist. Nende puhul oleks pügamine erinev. Kõigepealt eemaldatakse kahjustatud harusid ja seejärel lõigatakse laienenud võrsed kolmandiku võrra tagasi. Siis jätkatakse tavalist pügamist.

Eklektiline pügamine

Iga kord, kui me räägime hekkide pügamisest, ei tule kannatlikkus alati kasuks. Mõnikord soovite lõigata midagi sarnast piirjoonest välja, nagu disainer looduses, kasutades omatehtud ideid ja lahendusi. Kuid see nõuab kogemusi ja oskusi. Eklektiline pügamine tähendab, et lõigate taime nii, et see kujundab heki ebaharilikuks ja huvitavaks. Kuid ka siin tuleks arvestada taime tervisega ja sellega, millise tegemistega on parim.

Kokkuvõte

Heki pügamine nõuab igal juhul eelnevat planeerimist ja arvestamist taimede tüübi ja selle omadustega. Oluline on rentida kvaliteetset varustust, mis lihtsustab tööd ning tagab heki tervisliku kasvu ja kujunduse. Kuid kõige tähtsam on iga aedniku jaoks olla kannatlik ja austav taimede suhtes, et hekid saaksid lõpuks nii tervislikud kui ka kaunid. Nüüd, kui olete kõik heki pügamise põhitõed selgeks saanud, võite minna ja alustada heki pügamist teadlikult ja usaldusväärselt!