Nullkulu

Nullkulu

kuidas on eestiga seotud kuulus teleskoobi ehitaja bernhard schmidt?

Kuidas on Eestiga seotud kuulus teleskoobi ehitaja Bernhard Schmidt

Bernhard Schmidt oli Eesti juurtega teleskoobi ehitaja, kes sai tuntuks oma revolutsiooniliste optiliste teleskoopidega, mis võimaldasid astronoomidel näha universumit täpsemalt ja detailselt kui eales varem. Eestil on selle mehega tugev seos, mis on oluline osa Eesti ajaloost ja kultuurist.

Alustame tema varajase elu ja karjääriga. Bernhard Schmidt sündis 30. aprillil 1879. aastal Tartus Venemaa keisririigis. Tema isa oli sakslane ja ema eestlane, mistõttu ta tundis mõlema kultuuri mõju. Tema huvi optika vastu sai alguse juba varajases nooruses ja tema geniaalsed ideed põhinesid matemaatiliste ja füüsiliste teooriate lahenduste põhjal. Ta rääkis reeglina oma kogemustest lapsepõlvest mõlema vanema kultuuri mõjusfäärides ja ajendas tal tööle vaimsetel aladel nagu füüsika, matemaatika ja astronoomia.

1901. aastal asus Bernhard Schmidt õppima Tartu Ülikooli, kus ta õppis füüsikat ja astronoomiat. 1904. aastal jätkas ta oma teadustööd Saksamaal Göttingeni Ülikoolis, kus ta õppis väga kõrgel tasemel optikat. Ta kasutas oma teoreetilisi teadmisi omadele optiliste seadmete ehitamiseks. Selle tulemusena ehitas ta oma esimese teleskoobi 1905. aastal. Ta jätkas teleskoopide ehitamist kogu oma elu, millest tulenevalt tunti teda ühe ajastu silmapaistvama optika insenerina.

Tema kuulsaim leiutis oli Schmidt-teleskoop, mille ta esimest korda patenteeris 1930. aastal. Selle teleskoobi peegli erakordne kujundus vähendab oluliselt optilisi vigu ja võimaldab astronomidel kasutada teleskoopi suurema võimsusega. Teleskoop oli oma ajastu üks parimaid optilisi seadmeid ja seda kasutatakse tänaseni, kuid on läbinud mõned muudatused, et see vastaks tänapäevastele standarditele.

Bernhard Schmidt oli ka pühendunud õpetaja ja teadlane, kes andis oma teadmisi ja oskusi edasi mitmele põlvkonnale. Ta töötas oma sünnilinnas Tartus aastatel 1919–1934 Eesti Rahvusliku Observatooriumi direktorina ja juhtis ka Tartu Ülikooli observatooriumi.

Tema panust teadusse tunnustasid paljud teadusorganisatsioonid ja akadeemiad üle maailma. Ta sai mitmeid silmapaistvaid auhindu ja autasusid, sealhulgas Royal Astronomical Society Gold Medal, mida peetakse astronoomia kõrgeimaks autasuks.

Bernhard Schmidt oli tõeline geenius, kes avastas märkimisväärse hulga uuendusi ja tehnoloogilisi lahendusi, mis mõjutasid terved riigid ja nende astronomid. Eesti ja tema inimesed olid alati tema südamelähedased, sellest ka lähedane seos riigiga. Täna mäletatakse teda ühe suurimana Eesti teadusajaloos.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Bernhard Schmidt oli Eesti jaoks silmapaistev figuur ja tipptasemel teleskoobi ehitaja, kelle teaduslikud avastused muutsid astronoomia valdkonda, aidates kaasa teadmistele universumi kohta ning hõlbustades meie mõistmist sellest. Kuigi ta jäi tagaplaanile võrreldes mõnede oma ajastukaaslastega, oli ta oma loomingu innovatsioonile ja erakordsusele vastamata üks tähelepanuväärsemaid astronoomia ja optilise tehnoloogia insenere kogu maailmas.