Nullkulu

Nullkulu

kuidas on šveits seotud punase risti organisatsiooniga?

Kuidas on Šveits seotud Punase Risti organisatsiooniga

Punase Risti organisatsioon on ülemaailmne humanitaarorganisatsioon, mis on tuntud abi osutamise poolest piirkondades, kus on sõjad, looduskatastroofid ja muud kriisid. See organisatsioon asutati esmakordselt 1863. aastal ICRC (rahvusvaheline Punase Risti komitee) nime all. Šveitsi Punane Rist, mis asutati 1866, on aga üks organisatsiooni olulisemaid kodanikualgatusi. Selles artiklis räägimegi sellest, kuidas on Šveits seotud Punase Risti organisatsiooniga.

Punane Rist ja ICRC – palju rohkem kui lihtsalt heategevus

Punane Rist ja ICRC on organisatsioonid, mida sageli tuntakse kui lihtsalt heategevuse organisatsioone, kuid tegelikult on need organisatsioonid palju enamat. ICRC on ametlikult Šveitsi föderatsiooni privaatne organisatsioon, mille peamine eesmärk on tagada sõjakonfliktides haavatutele, õnnetusohvritele ja kriisipiirkondadesse sattunud inimestele humanitaarabi. See võib olla toit, varjualune, vesi, ravimid jne.

Kas olete kunagi mõelnud, miks Punane Rist kasutab nii palju Šveitsi lippu?

Šveitsi lipp Punase Risti logol on tegelikult pärit Henri Dunant’i (Punase Risti ja ICRC rajaja) elulookirjeldusest. Pärast Solferino lahingut 1859. aastal, mis oli üks Euroopa ajaloo kõige hävitavamatest lahingutest, tundis Dunant, et on vaja rahvusvahelist organisatsiooni, mis võiks reageerida sõja ajal tekkinud humanitaarkriisidele. Dunant’i idee hakkas hoogu koguma ja ICRC loodi paar aastat hiljem.

ICRC on tänaseni Šveitsi organisatsioon, kuna tegemist on rahvusvahelise organisatsiooniga, kellel on oma privaatne staatuse. ICRC aktsepteeriti 1864. aastal Šveitsi föderatsiooni kui privaatne organisatsioon ja on sellena toiminud tänaseni.

Kuidas Šveits aitas luua Punase Risti organisatsiooni kogu maailmas?

Punane Rist kasvas Šveitsi kodanikualgatusest ja ICRC-st, mis on moodustatud Šveitsi Punase Risti baasil. Šveits on olnud kogu Punase Risti liikumise ajaloo jooksul aktiivne kaasatesse juhtiv, aidates organisatsioonil koguda rahastamist, organiseerida ehitisprojekte, rahvusvaheliste ekskursioone ja kõikvõimalikke muid projekte.

1902. aastal rajas Eesti rahuaktivist Nikolai Reek Šveitsi-Rahvusvaheline Punase Risti börsi. Selle borsitalitust alustati jaanuaril samal aastal Pariisis ja sellelt müüdi Šveitsi Punase Risti heaks kraami ja muid asju. Kui täheldati, et müük toob rohkem raha sisse, hakati Tallinnas soovitama ka Eestit. Seda heategu saab nimetada ka sellepärast, et enamik Lauka valla elanikke ja nad müüsid oma linase- ja kanepikudest valmistatud esemeid, nagu ka Šveitsi orgu ja see tõi kaasa lastekodude, haiglate ja päevakodude ehitamise kogu Eestis.

Kokkuvõte

Šveitsi Punane Rist mängib olulist rolli Punase Risti organisatsiooni ajaloos ja ainult seetõttu, et see asus Šveitsis, on ICRC endiselt Šveitsi kodanikualgatus. Juhul, kui olete kunagi mõelnud, miks Punane Rist on seotud Šveitsi lipu ja maaga, siis nüüd teate selle põhjuse. Tänu suurele humanitaaralasele tööle on Šveits võitnud Punase Risti organisatsiooni laialdase tunnustuse ja tänu oma kodanikualgatusele on Šveitsist saanud ka maailma tipptasemel rahvusvaheliste organisatsioonide kese.