Kuidas marineerida heeringat
Oled sa kunagi tahtnud katsetada marineeritud heeringat kodus? Võib-olla oled sa juba see, kes võttis vastu väljakutse proovida seda traditsioonilist rooga. Kuid olles kaugel mere äärest, pole ehk täpselt teada, kust alustada. Ära muretse, see artikkel on just sulle!
Marineeritud heeringast on saanud lemmiktoit paljudes Põhjamaades ning sestap ei ole üllatav, et ka Eestis on see populaarne. Kuidas marineerida heeringat, mida see täpsemalt tähendab ja kuidas selle maitsvat rooga kodus valmistada, saad teada sellest artiklist.
Mis on marineeritud heeringas?
Marineeritud heeringas on üks populaarsemaid Eesti rahvustoite. Heeringas on paljudele inimestele maitsvaks ja kättesaadavaks allikaks ookeani kala puhul ning selle säilivusaeg on pikk. Marineeritud heeringas on heeringafileed, mis on marineeritud õli, äädika, sibula, maitsetaimede ja maitseainetega. Marineerimisprotsess muudab heeringafileed veidi kõvemaks ja annab neile isuäratava magusalõhnalise maitse.
Kuidas marineerida heeringat?
Heeringa marineerimisel on mitmeid viise, mis põhinevad rahvuslike retseptide traditsioonidel. Siin on üks marineeritud heeringa kõige populaarsemaid valmistusviise.
Vaja läheb järgmist:
1 kg värskeid heeringafileed
4-5 sibulat
2-3 küüslauguküünt
1-2 loorberilehte
1 tl musta pipart
1 dl taimeõli
1 dl õunaäädikat
1 dl vett
3-4 supilusikatäit suhkrut
1 tl soola
Ja nii lihtne see ongi, samm-sammult:
Esmalt tuleks puhastada ja lõigata heeringafileed väiksemateks tükkideks. Parimaks marineerimiseks on keskmise suurusega tükid.
Sibulad tuleks lõigata õhukesteks viiludeks ning küüslauguküüned tükeldada nii, et nad oleksid väiksed.
Vajuta loorberilehed puruks ja sega musta pipraga.
Seejärel aseta kiht heeringafileesid kaussi, puista peale sibulat ning küüslauku ning lisa segu loorberilehtedest ja mustast piprast.
Jätkuvalt kihtidest koosnev heeringasibula-piprariie tuleb järgemööda erinevate maitseainete ja vürtside kihtidega katta, et saavutada kogu koostisosa jaoks maitsekombinatsioon.
Viimasel kihilisusel soovitame asetada kaussi kaussi ja jätta tund, et heeringat marineerida.
Kui see aeg on möödunud, tuleks marineeritud heeringat üle valada õli-äädika seguga ja jätta toatemperatuurile veel vähemalt 2 tunniks.
Korduv valamineõli-äädikaseguga ja nõutud aja ootamine tagab soovitud heeringa maitse ning võib kaua külmikus kesta!
Kokkuvõtlikult:
Kuidas marineerida heeringat? Heeringa marineerimisretsept (1 kg värske heeringavile):
Lõika väiksemateks tükkideks
Lõika sibul õhukeseks ja tükelda küüslauk väikseks.
Sega loorberilehed ja must pipar.
Puista heeringat kihtidev ahelalt sibula ja küüslauguga, lisades iga kihi peale vürtsid.
Kata nii terve heeringas sibulaga.
Lase 1 tund marineerida.
Seejärel vala õli-äädikaseguga üle ja lase veel 2 tundi seista.
Lisaks sellele, et marineeritud heeringas on maitsev ja tervislik roog, on tal ka mitmeid kasulikke omadusi. Heeringas on rikas omega-3 rasvhapete poolest, mis aitavad vähendada südamehaiguste riski, alandavad kolesteroolitaset ja toetavad immuunsüsteemi. Heeringas sisaldab ka D-vitamiini, mis tugevdab luid ja hambaid.
Kokkuvõte
Nüüd, kui olete tutvunud Eesti traditsioonilise roa retseptiga, on aeg seda ise proovida. Marineeritud heeringat võib serveerida toore kartuli, hapukoore või rukkileivaga. Marineeritud heeringas on maitsev suupiste või pearoog ning sobib suurepäraselt rahvusliku söögilaua kaunistamiseks. Nii et võta natuke aega ning naudi seda maitsvat Eesti rahvustoitu. Head isu!