Nullkulu

Nullkulu

kuidas külmetusest kiiresti lahti saada?

Kuidas külmetusest kiiresti lahti saada

Kõigil on vähemalt kord elus olnud külmetus. Mõnedel võtab taanduma 2-3 päeva, teistel nädal aega või isegi kauem. Aga kas on võimalik külmetusest kiiremini lahti saada? Selle artikli eesmärk on anda ülevaade külmetusest, selle tekkest ja levikust ning anda soovitusi kuidas külmetusest kiiresti lahti saada.

Külmetus on äge hingamisteede haigus, mis tekib viiruste põhjustatud infektsioonist. Külmetuse vastu pole olemas imepärast ravimit. Aga on võimalik teha mitmeid asju, et külmetusest kiiremini ja kergemini lahti saada.

Külmetushaigusi põhjustavad enamasti adenoviirused, rinoviirused, koroonaviirused ja paragripiviirused. Need viirused levivad eriti kiiresti talvel külmal ajal ja õhus lenduvate pisikute leviku kaudu. Kui hingamisteede limaskestad kuivavad, on bakteritel ja viirustel kergem paljuneda, mis tähendab, et talvised õueskäimised ja külmadel päevadel õue minek suurendavad külmetushaiguste riski.

Kui tunned, et oled külmetunud, peaksid esimese asjana jääma koju ja püüdma haigust kontrollida, et vältida selle levikut teistele. Järgnevalt leiad soovitused, kuidas kiiremini paraneda.

Tervislik toitumine
Toitumine on üks olulisemaid faktoreid, mis aitavad kehal end külmetusega võidelda. Külmetuse ajal võib isu kaduda, aga see ei tähenda, et keha ei vajaks toitaineid. Vitamiinirikas toit nagu tsitrusviljad, marjad, köögiviljad ja puuviljad on hea valik. Samuti peaks tarbima piisavalt vedelikke, näiteks puhast vett, teed või mahlu, et aidata organismil jääkaineid väljutada ja süsteemi niisutada.

Puhkus ja uni
Külmetuse puhul on väga oluline järgida voodipuhkuse reegleid. Voodile vajumine ja keha puhkamine on esimesed etapid paranemisel. Liiga suur koormus võib keha vastupidavust veelgi halvendada ja muuta haiguse kestuse pikemaks. Lisaks aitab piisav uni tugevdada immuunsüsteemi, mis omakorda hoiab külmetushaiguste teket.

Ravimid külmetuse vastu
Mõned külmetuse sümptomid nagu köha, nohu ja kurguvalu saab leevendada ravimitega. Näiteks kombineeritud valupillid, köharavimid ja ninaspreid võivad aidata külmetuse sümptomeid vähendada. Enne ravimite kasutamist on aga oluline konsulteerida arstiga, eriti kui on mingid tuvastatud terviseprobleemid.

Soe vesi ja sooje vedelikke tarbimine
Sooja vesi aitab külmetajale lõdvestuda ja vähendada pinget. Soe vesi vähendab ka külmetushaiguste tüüpiliste sümptomite nagu palaviku teket ja aitab korralikult hingata. Soojad joogid võivad aidata kurgu kuivust, kuiva köha ja lima vähendamist. Näiteks roheline tee, kohv ning kummel- või ingveritee võivad olla suurepärased abiravimid külmetuse korral.

Soojad kompressid
Soojad kompressid võivad aidata valuvalu, lihasvalu ja unetust leevendada. Need on lihtsad ja looduslikud lahendused külmetustele, kuid samal ajal väga tõhusad. Sooja veega niisutatud rätikupakk või riideese, mis on volditud ja pannud krae või otsmikule, mõjub lõdvestavalt ja ühtlasi aitab valudega võidelda.

Oled sa kunagi märganud, et külmetushaiguste ajal muutuvad sinu kujutised intensiivsemaks? See võib olla tingitud sellest, et aju on suunatud võitlemisele. Ehkki külmetus on ebameeldiv, on see keha loomulik viis kahjulike mikroobidega võitlemiseks.

Külmetust oleks võimalik vältida, kuid mõnikord on väga raske vältida kokkupuudet infektsioonidega. Haigus algab sümptomite ilmnemisega, mis võivad kesta erinevat aega ja erinevatel inimestel pidada ka tavalisest kauem. Kuid kõige tähtsam on anda kehale võimalus maha rahuneda ja paraneda, mis aitab tagada, et keha saaks ennast loomulikult taastada. Samuti on oluline meeles pidada, et positiivne suhtumine ja tervislik elustiil aitavad kaasa tervenemisele ja tugevdavad keha vastupidavust haigustele.

Kokkuvõte
Külmetushaigust saab ennetada, järgides tervislikku eluviisi ja vähendades kokkupuudet haigete inimestega. Külmetuse tekkega on kõige olulisem järgida eelpool mainitud soovitusi, nagu tervislik toitumine, puhkus ja uni, ravimid külmetuse vastu, sooja vedeliku tarbimine ja sooja kompresside kasutamine. Tähtis on olla kannatlik, kuna see haigus möödub enamasti mõne päeva jooksul ja kvaliteetne ravi aitab koos organismi loomuliku tervenemisega kiiremini külmetusest lahti saada.