Nullkulu

Nullkulu

kuidas kasutatakse turvast?

Kuidas kasutatakse turvast

Turvas võib olla üks maailma vanimaid kütuseid. Teda kasutatakse kütusena, kosmeetikas, maaparanduses ja põllumajanduses. Turvas on muutunud väärtuslikuks ressursiks ja selle tähtsus on viimastel aastatel dramaatiliselt kasvanud. Sedavõrd oluline materjal väärib põhjalikku uurimist ja väärtustamist.

Turvas on surnud sammalde ja taimede allikas. Sajandite jooksul kogunesid need kihid järvedesse ja järvede põhja, kus puudus hapnik. See tingimus hoidis turvast puutumatuna, mis võimaldas tal kasvada ja areneda. Sel moel tekkisid tohutud turvalaožid, mis on tänapäeval väärtuslikud ressursid.

Turva kasutamine kütusena

Turvast kui kütusest on teada juba tuhandeid aastaid. Seda kasutati kütmiseks juba kiviajal. Turbas sisalduvad süsinik ja vesinik muudavad selle sobivaks energiaallikaks. Eriti levinud on turba kasutamine dünaamomootoriga elektrijaamades, kus ümbritsev keskkond ei saa mõjutada energia tootmist. Turbatoodang suureneb tavaliselt pärast tõrkeid teistes energiatootmise allikates, näiteks naftatoodetes.

Turba kasutamine kosmeetikatööstuses

Turvas võib olla väga kasulik ka Ilutööstus. Turvas sisaldab paljusid mineraale ja vitamiine, mis on nahale kasulikud. Erinevad turvatooteid on kasutatud juba sajandeid, eriti selle kasutamine kehahoolduses ja näopuhastuses on levinud. Turba soojendavad omadused võivad aidata ka lihasvalu leevendada.

Turva kasutamine maaparanduses

Turvast kasutatakse ka laialdaselt maaparanduses. Eriti on järgitud seda põllumajanduses, maaparanduse praktikates, riigi infrastruktuuri jaoks, näiteks teede ja katlaaluste ehituseks. Turbas on palju liiva, mis on muldade toitainete hüdreliku ja kolloidse tasakaalu säilitamiseks väga kasulik.

Turba kasutamine põllumajanduses

Turvas on oluline ka põllumajanduses, eriti mullakultuuris. Tugevamate muldade saavutamiseks võib kasutada turvast. Turvas elavdab mikroorganismide populationi ja parandab seeläbi taimekasvu. Taimekasvatuses võib kasutada ka turvast mähisevormis, mis loob taime juurtele sobiva keskkonna.

Turva kasutamise viisid võivad olla erinevad, kuid seda on kõik need ühendab üks koostisosa – pehme, peen tera ja immutuv kaks valku, männi ja kasega.

Kokkuvõtteks võib öelda, et turvas on oluline materjal, mis leiab laialdast kasutust nii energiatootmises kui ka kosmeetikas, maaparanduses ja põllumajanduses. Turba tõttu on paljud inimesed saanud kasu ja tema tähtsus on ainult kasvanud. Tulevikku vaadates võib arvata, et turval on endiselt suur roll erinevates valdkondades.