Nullkulu

Nullkulu

kuidas joosta?

Kuidas Joosta: 7 Lihtsat Sammu Algajatele Jooksjatele

Kui oled juba pikemat aega mõelnud joostma hakkamisest, kuid pole seda veel teinud, siis nüüd on õige aeg alustada! Joostes parandad oma tervist, annad kehale ja vaimule vabastava energia juurdepääsu ning võid tunda suurt uhkust enda tehtu üle.

Kuidas joosta? See võib tunduda keeruline küsimus, eriti kui sa pole varem jooksmisega kokku puutunud. Selles artiklis jagame sulle 7 lihtsat sammu jooksmise alustamiseks.

Varusta ennast õigete tossudega

Kui soovid jooksmisega alustada, on esimene ja kõige olulisem samm endale sobivate tossude soetamine. Ära kavatse osta odavat tossu, mis on näiteks poes allahinnatud. Sellised tossud ei ole mõeldud jooksmiseks ja võivad rikkuda su tervise. Korralike jooksutossude soetamine on investeering sinu kehalisse tervisesse.

Tee sooja

Ära kunagi unusta enne jooksma minemist soojendusharjutusi teha. Soojendus aitab kehal end jooksuks ette valmistada ning vähendab ka vastupidavuse muutuste riski. Soojenda vähemalt 5-10 minutit.

Leia õige rüht

Õige rüht on jooksus oluline, sest see aitab hoida keha energiatõhusa töö juures ning vähendab vigastuste riski. Kui alustad jooksu, hoia keha püstiselt, pea tõusnud ja võta kerge küürutav asend.

Leia õige hingamistakt

Kõige parem viis alustamiseks on lihtsa hingamistehnikaga. Alguses keha poleks sellega harjunud, seepärast soovitan alustada rahulikus tempos ja seda paar korda nädalas. Hingata peaks ninaga ja välja tuleks lasta pikemaajaliselt, vähem kui väljahingamiseks kulunud aeg.

Kasuta intervalltreeningut

Kui alustad jooksuga, siis soovitan valida endale alguses sobiva tempo: võid proovida kõndida ja joosta vastavalt tunnetusele või teha seda intervalltreeningu tegeliku meetodi. Intervalltreening hõlmab varieerimist tempo vahetus vahemikus ning kordade arv. Ühelt poolt saad nii end füüsiliselt valmis treenida ning südame koormuse tasakaalu hoidmiseks teha vastu pikaajalist jooksu.

Järgi sobivat dieeti

Jooksus treenivatele inimestele on väga oluline eelnevalt korralikult süüa. Treening võtab palju energiat ja seda energiat tuleb tagantjärele ka taastada. Söö normaalse suurusega tasakaalustatud eineid, milles valgu-, süsivesiku- ja rasvaprotsent oleks optimaalselt tasakaalus.

Leia endale sobiv aeg jooksmiseks

Veendumaks, et sa oled jooksuks valmis, peaksid kaaluma sobivat aega. Ei piisa ainult jooksu teostamisest, kui seda teed valel ajal või vale temperatuuriga.

Järeldus

Kuidas joosta? Need 7 sammu on hea aluspõhi sinu reisile jooksutreeneri juurde, kuid ennekõike sõltub treening peposohetuslikust vaimust – nii füüsilisest kui enamasti ka mentaalsest – ja kõigest muust endas. Jooksust peaks saama sinu elustiili üks osa ning seda sa saad teha teadliku ja tervikliku lähenemise juures.\