Nullkulu

Nullkulu

kuidas alandada alumist vererõhku?

Kuidas alandada alumist vererõhku

Tervise seisukohalt on vererõhk oluline näitaja. Selle määramine võib aidata arstidel tuvastada erinevaid tervisehäireid ning vältida nende halvenemist. Alumine vererõhk on eriti oluline, kuna see mängib rolli südame-veresoonkonna haiguste riski hindamisel. Selles artiklis räägime sellest, kuidas alandada alumist vererõhku, et vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Mis on alumine vererõhk?

Vererõhk koosneb kahest numbrist, mida eraldab kaldkriips. Ülemist vererõhku (süstoolne) mõõdetakse siis, kui süda tõmbab kokku ja veri voolab arteritesse. Alumine vererõhk (diastoolne) mõõdetakse siis, kui süda lõdvestub ja täidab verd. Alumine vererõhk on oluline, kuna see näitab, kui hästi veri veresoonte seintele tagasi voolab.

Alumine vererõhk üle 90 mmHg võib tähendada, et südame-veresoonkonna haiguste risk on suurenenud. Kõrge vererõhk võib kahjustada veresoonte seinu ja põhjustada arterite lupjumist. See võib suurendada südameataki ja insuldi riski.

Kuidas alandada alumist vererõhku?

Liigutage ennast rohkem

Regulaarne kehaline aktiivsus aitab alandada alumist vererõhku. Füüsiline aktiivsus aitab parandada vereringet ja tugevdab südant. Soovitatav on vähemalt 30 minutit kehalist aktiivsust päevas. Jalutuskäik, sörkimine, ujumine, jalgrattasõit, tantsimine või jõusaalitreening võivad olla head viisid, kuidas ennast liigutada.

Vähendage soola tarbimist

Liigne soola tarbimine võib tõsta vererõhku. Keskmine täiskasvanu peaks tarbima mitte rohkem kui 5 grammi soola päevas. Soola saab vähendada, valides toitu, mis on vähem soolane. Samuti saate oma toitu maitsestada värskete maitsetaimedega või kasutades vähem soola.

Kontrollige oma kaalu

Ülekaaluline olemine võib tõsta vererõhku. Kui teil on ülekaal, võib kaalukaotus aidata alandada vererõhku. Selleks võib vähendada kalorite tarbimist, valides tervislikuma toidu ja liigutades ennast rohkem.

Sööge tervislikult

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine võib aidata alandada vererõhku ning vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Soovitatav on süüa rohkem puu- ja köögivilju, teraviljatooteid, väherasvaseid piimatooteid ning valke nagu linnuliha, kala ja kaunviljad.

Vähendage alkoholi tarbimist

Alkohol võib tõsta vererõhku ja suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Soovitatav on alkoholi tarbimist vähendada või see täielikult lõpetada.

Stressi vähendamine

Stress võib tõsta vererõhku. Selle vähendamiseks võib proovida meditatsiooni, joogat või lihtsalt lõõgastuda. Samuti võib abi olla une parandamisest ja piisavast puhkamisest.

Kokkuvõte

Alumine vererõhk on oluline tervise näitaja ning kõrge alumine vererõhk võib suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Alumise vererõhu alandamiseks on oluline liigutada ennast rohkem, vähendada soola ja alkoholi tarbimist, süüa tervislikult, kontrollida oma kaalu ja vähendada stressi. Kui teie vererõhk on kõrgem kui soovitatav, võite pidada nõu oma arstiga, et leida sobiv ravivõimalus.