Kes teeb silla üle vee ilma kirve ja naelata?
Sildade ehitamine on olnud inimeste tegevus tuhandeid aastaid. See on olnud üks olulisemaid tehnikaid, millega inimesed on ületanud takistusi ja ühendanud erinevaid paiku. Kuid kõigil neil aastatel on sildade ehitamine olnud seotud konkreetsete materjalide ja tööriistadega, eelkõige kirve ja naeltega. Aga mis siis, kui ükskord oleks võimalik ehitada sild ilma nende tööriistadeta?
See kõlab esmapilgul nagu väljakutse või võib-olla isegi võimatus, kuid mõned inimesed on sellele juba lahenduse leidnud. Selleks, et mõista, kuidas see võimalikuks sai, vaatame sildade ehitamise ajalugu ja milliseid alternatiive on juba kasutatud.
Traditsiooniline meetod – sildade ehitamine kirve ja naeltega
Inimesed hakkasid sildu ehitama umbes 4000 aastat tagasi. Varajased sildad olid valmistatud puit või laudade tükkidest, mis olid kinnitatud näiteks kividega. Kuid sellised sildad olid väga habras, eriti raskete koormate ja veokite korral.
Seega hakati otsima tõhusamat tehnoloogiat. Ükslooma tehnoloogiad olid puiduga töötamine ja metalli valamine. Seejärel, umbes 2500 aastat tagasi, leiutati rauanaelad ja kirved, mis võimaldasid kergemini ühendada erinevaid puiduosasid. Sellest ajast alates on kirve ja naela kasutamine olnud sildade ehitamise tavaline protseduur.
Kuid aja kulgemisega on puidul loomulikult erinevaid suunakaid ning ühendava pinna pindala on väga väike. Seetõttu kogevad puittalad erinevais ilmastikuoludes kokkutõmbeid, mis tekitavad pragu või isegi põhjustavad lagunemist. Mõningatel juhtudel tekib selline olukord veelgi ohtlikum, kuna silda võib tabada tugev tuul või sageli tugev veetõus.
Seoses nende probleemidega otsisid inimesed alternatiivseid võimalusi sildade ehitamiseks.
Uued tehnoloogiad – ilma kirve ja naelata sildade ehitamine
Üks võimalus, kuidas silda ilma kirve ja naelata ehitada, on nutikas kasutamine materjalides, nagu bambus ja nahkmaterjalid. Need materjalid on tugevad ja paindlikud, suutes vastu pidada erinevatele ilmastikutingimustele ja ei vaja naelu ja kirveid sildade ehitamiseks. Looduslikke materjale võib kasvada peaaegu kõikjal, mistõttu pole nende jaoks nii raske ehitada.
Bambuse kasutamine silda ehitamiseks pole uus idee. Aastahtkuolci vana Hiina võtsid bambuse tee ehitamiseks kasutusele ja sellistehausuru daami puidust valmistatud sildasid. Hiljem kasutati bambust ka teistes piirkondades nagu India, Jaapan ja Indoneesia.
Inimesed on leidnud muid võimalusi kirve ja naela asendamiseks sildade ehitamisel. Näiteks on ilmnenud uus meetod, mis kasutab rõngaid, naelu ja stringe silla ehitamisel skandinaavia ja slaavi piirkondades. See meetod pärineb keskajast ning see võimaldab moodustada raudrõngaid, mis on ühendatud stringidele. See võimaldab piiratud kokkutõmbumist ja püsivat vastupidavust, mis on hea silla ehitamisel.
Lisaks on olemas uued madala süsiniku sisaldusega terased, mis on tugevad ja kergesti vormitavad, võimaldades lõplike ühenduste sidumist. Selline metall ei lagune ega vaja hooldamist, nii et sild kestab kaua aega ilma hooldustööde ja ajakohastamiseta.
Kokkuvõte
Sildade ehitamine on ajaloo jooksul olnud möödapääsmatu, kuna see võimaldab ühendada erinevaid piirkondi ja luua lihtsaid ja tõhusaid transportvõimalusi. Traditsiooniliselt on sildu ehitatud kirve ja naeltega. Uute tehnoloogiate abil on aga leitud lahendusi, mis võimaldavad silda ehitada ilma nende tööriistadeta. Näiteks kasutades erinevaid looduslikke materjale nagu bambus, uued meetodid rõngaste, naelte ja stringide kasutamiseks ja madala süsinikusisaldusega terast.
Ükskõik milline meetod või tehnoloogia valitakse, on siltade ehitamine jätkuvalt tähtis, kuna see võimaldab ületada takistusi ja edendada sotsiaalset ning majanduslikku arengut.