Nullkulu

Nullkulu

kes on ortodont?

Kes on ortodont – Kõik, mida tuleb teada

Ortodontia on hambaravi haru, mis tegeleb hammaste, lõualuude ja näo struktuuridega seotud probleemide diagnoosimise, ennetamise ja ravimisega. Ortodont ehk parandajahambaravi spetsialist on koolitatud kasutama erinevaid meetodeid ja tehnikaid eesmärgiga saavutada õige hammaste asetus ja funktsioon, suuõõne tervislik seisund ning parem välimus.

Ortodondi töö valdkond on lai ja hõlmab paljusid erinevaid probleeme. Siin on kõik, mida tuleb teada ortodondi rollist hambaravi maailmas.

Mis on ortodontia?

Ortodontia on hambaravi haru, mis annab ravi hammaste, lõualuude ja näo struktuuride ebanormaalsetele seisunditele. Ortodondi ülesandeks on ennetada, diagnoosida ja ravida neid ebanormaalsusi, mis võivad tekkida suuõõne kasvamise ja arenguprotsessi käigus. Ebanormaalne hammaste asetus võib kaasa tuua probleeme toidu närimisel, hambakaariese ja periodontiidi tekkel, aga ka psühholoogilisi häireid, mis on põhjustatud ebakindlast naeratusest.

Kes on ortodont?

Ortodond on hambaravi spetsialist, kes on jätkuõppes õppinud parandajahambaravi meetodeid. Tavaliselt on ortodond lõpetanud hambaarsti õppekava ning seejärel jätkas spetsialiseerumist ortodontia valdkonnas. Paljud ortodondid valivad ka täiendavad erialad, nagu suukirurgia või lastehambaravi.

Mis on ortodontilise ravi kestvus?

Ortodontilise ravi kestvus varieerub sõltuvalt igast patsiendist. Tavaliselt võtab ravi aega 12 kuni 36 kuud. Ravi pikkus määratakse enne ravi algust kindlaks, võttes arvesse patsiendi individuaalseid vajadusi.

Millal on õige aeg ortodondi külastamiseks?

Ortodondi külastamine on soovitatav alates eluaastast. Sel ajal on suuõõne areng jätkuvalt käimas ning ortodond saab varakult diagnoosida ja ravida igemehaigusi või -nakkusi, mida võib hiljem olla raskem ravida, kui need on muutunud tõsisteks kasvu- ja arenguanomaaliateks.

Millised on tüüpilised ortodontilise ravi vajadused?

Tüüpilised ortodontilise ravi vajadused hõlmavad järgmist:
– Diastaas, ehk hammaste vahed
– Overbite, ehk ülelõike sügavus hammaste vahel üle tavalise piirmäära
– Underbite, ehk alumise hamba varem kontakti jõudmine ülemise hambaga
– Crooked teeth, ehk valesti positsioneerunud hambad
– Bite issues, ehk suu avanemisel on kaasas üksteise peale kokkupõrkumise tunne

Millised on ortodondilise ravi meetodid?

Ortodontia on mitmekesine valdkond, mis pakub erinevaid meetodeid hammaste parandamiseks ja struktuuri parandamiseks. Mõned kõige populaarsemad raviviisid sisaldavad järgmist:

– Traditsioonilised metallist brahmid – kõige populaarsem ja soodne viis hammaste väljanägemise parandamiseks.
– Tsirkooniumoksiid plaatbrahhid – vähem märgatavad kui metallbrahhid ning sarnanevad hammaste värvusega, mistõttu sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele.
– Invisalign – juhtmega tuubi asemel kasutatakse eraldi, transparantseid plaatide põhjal, mis sobituvad hambumise probleemile ideaalselt.

Miks on oluline aeg-ajalt ortodondi juurde külastada?

Rutti ja regulaarsed käiad arsti juures on suuhügieeni oluline osa ning aitavad ennetada probleeme varases staadiumis. Peale regulaarse suuhügieeni andmist saab ortodond jälgida hammaste tervise seisundit, samuti tuvastada igasugused suhetailmessid või kasvuanomaaliad.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ortodontide olulisus hammaste tervise ja ilu heaks ei tohiks kunagi alahinnata. Oluline on regulaarselt kontrollida oma ülemist ja alalist hambaid ning pöörduda hambaarsti poole, kui tekib mure hammaste või suuõõne seisundi kohta. Tänavu ütleme jaa ülemiste ja tervemate hammaste suunas!