Nullkulu

Nullkulu

kes on kersti kaljulaid?

Kes on Kersti Kaljulaid?

Kersti Kaljulaid on Eesti Vabariigi president, kes võttis ametisse 2016. aasta oktoobris. Enne presidendiks saamist töötas Kaljulaid Euroopa Kontrollikoja liikmena ning oli varem ka Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu presidendina. Ta on tuntud oma juhtimis- ja strateegiliste oskuste poolest, samuti hea suhtlemisoskuse poolest nii Eesti kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Varajane elulugu

Kersti Kaljulaid sündis 30. detsembril 1969 Võrus. Ta õppis Tartu Ülikoolis bioloogiat ning lõpetas magistrantuuri 1992. aastal. Pärast ülikooli lõpetamist töötas Kaljulaid Eesti Panga majandusanalüütikuna. Aastal 1997 ühines ta Eesti Reformierakonnaga.

Karjäär

Pärast umbes kümne aasta pikkust karjääri panganduses ja poliitikas tuli Kaljulaid Euroopa Kontrollikoja liikmeks, kus ta töötas aastatel 2004–2016. Ta vastutas Euroopa Liidu (EL) eelarve auditeerimise eest, olles vastutav rahaliste vahendite sihipärase ja tõhusa kasutamise tagamise eest. Tema ametiaeg ELi kontrollikoja liikmena oli edukas ning ta oli kuulutatud kuus korda Euroopa Parlamendi aastaülevaate transpordi, energia ja telekommunikatsiooni kategoorias.

2016. aasta presidendivalimised

Kui siiani oli Kersti Kaljulaidi nimi olnud seotud eelkõige kontrollikojaga ja Euroopa küsimustega, siis 2016. aastal sai ta esimest korda tuntuks ka laiemale Eesti avalikkusele jaoks. Nimelt vallandas siis toonane president Toomas Hendrik Ilves parlamenti, kui riigikogu ei suutnud kokku leppida uues presidendikandidaadis. Seejärel käivitunud maratonist kandideerisid lõpuks kuus inimest, kellest üks oli Kersti Kaljulaid.

Lisaks tema laitmatule mainele ja varasemale tähtsale ametikohale Euroopa Liidu kontrollikojas on Kaljulaidi tugevate külgede hulka arvestatud tema strateegiline mõtlemine ja äriliste probleemide lahendamise oskus.

Kes on Kersti Kaljulaidi poliitiline mentor?

Kersti Kaljulaidi poliitiline mentor oli Siim Kallas. Esmakordselt ametisse astunud Toomas-Hendrik Ilves oli arvanud, et ta suudab täita kahte ametiaega, kuid ametiaja lõppedes 2016. aasta sügisel ei pürginud ta enam kordusvalimistele. Talle vajalikku toetust riigikogus ei saadud aga kokku. Kui üks asjassepühendatu nimetas Kaljulaidi võimaliku kandidaadina, oli ta veel täiesti tundmatu avalikkusele.

Kaljulaid kuulutati Eesti Vabariigi presidendiks 2016. aasta sügisel. Ta võeti ametlikult vastu oktoobril samal aastal. Kaljulaidi valimine ajal, kui Eesti poliitiline maastik oli eriti pingeline ja vahetevahel ka vägivaldne, oli suureks õnnestumiseks.

Kersti Kaljulaidi põhjalikkus, asjalikkus ja diskreetne lähenemine sobib ideaalselt Eesti Vabariigi presidendi ametkohale.

President Kersti Kaljulaidi roll

Eesti Vabariigi president on riigipea kohus. Eesti Vabariigi presidendi volitused on määratletud põhiseadusega, mis annab ametikohale teatud volitused. President on riigikaitse ülemjuhataja ning täidab ka muid esinduslikke ülesandeid välis- ja siseriiklikul tasandil. Aastal 2018 jätkab Kaljulaid selle ameti pidamist.

Lõppmärkused

Kokkuvõtteks võib öelda, et Kersti Kaljulaid on tuntud oma poliitiliste saavutuste poolest, nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Tema saavutused läbi aja on saanud tunnustuse nii paljudelt asjatundjatelt nii kodu- kui ka välismaalt.

Tema võime strateegilist mõtlemist ja äriliste probleemide lahendamise oskust on esile toodud kui tema karjääri pöördepunktit. Lõpuks võib öelda, et Kersti Kaljulaidil on tugev potentsiaal jätkata teenimist ja saavutamist eesmärkide ja eesmärkide saavutamises Eesti ja rahvusvahelistes asjades.