Nullkulu

Nullkulu

kes kirjutas raamatud harry potterist?

Kes kirjutas raamatud Harry Potterist?

Harry Potteri raamatud on tõeliselt suurepärased lood, mis on leidnud innukaid fänne üle maailma. Aga kes on see kaasautor, kes on aidanud luua ühte tänapäeva kirjanduse fenomenidest? J.K. Rowling on kindlasti kõige kuulsam nimi, kui rääkida Harry Potteri sarjast, aga kas teadsite, et ka teised kirjanikud on andnud oma panuse nende raamatute loomisesse?

Alustagem algusest. Harry Potteri raamatute esimesed variandid kirjutas J.K. Rowling, kes on ka sarja peategelase looja ja idee autor. J.K. Rowling oli noor ja vaene üksikema, kui ta alustas selle raamatusarja kirjutamist. Ta kirjutas raamatuid peamiselt Edinburghi kohvikutes ning kasvatas samal ajal oma tütart. Kuid nagu paljud kirjanikud, kohtus ka tema raskustega. Tema poolt lükatud peaaegu lõpetatud käsikirjadest keelduti ikka ja jälle. Lõpuks aga, tema käsikiri Dumbledore’ile meeldis ning see otsustati avaldada.

Harry Potteri sarja esimene raamat “Harry Potter ja Tarkade Kivi” avaldati 1997. aastal. Rowling kirjutas järgnevad kuus raamatut sarjas, mis kõik ilmusid järjestikku aastatel 1998-2007. Sarja viimane raamat “Harry Potter ja Surma Vägised” oli eriti oodatud, kuna selles raamatus astub Harry oma suurimate vastaste vastu.

Kuid, nagu ma mainisin, ei ole Rowling kaasautoriga üksi. Tegelikult on olemas veel üks kirjanik, kes on aidanud kaasa Harry Potteri seeriale.

Kui Rowling alustas sarja kirjutamist, lahutas ta end oma esimesest abikaasast ja elas sõna otseses mõttes vaesuses, kasvatades samal ajal väikest last. Eelnevale viidates, ei läinud tal kõik libedalt. Rowloing edastas paljud osad oma esimesest raamatust kui käsikirju ning sai palju tagasilükkamisi. Lõpuks siiski otsustati Rowlingu kuues käsikiri, Harry Potter ja Fööniksi ordu avaldada, kuid erinevate probleemide tõttu (nagu näiteks kohmas pikitud teisereid) pikenes tulemuseks lõpuks prinditavate käsikirjade mõõtmed.

Parandamise ja redigeerimise käigus oli vaja uusi ideid, paljudel juhtudel parandati või asendati mõned osad. Üks selline juhtum oli raamatus “Harry Potter ja Tulepeeker”, mis sisaldas mitmeid lühikesi lugusid, mis võtsid lugejaid kahte erinevasse suunda. Redigeerimise käigus ilmus välja, et Rowlingul oli raskusi nende lugude ühendamisega, sellega oli ta takerdunud ja ei suutnud lahendust leida. Kuid sellega tuli ta toime koos teise kirjaniku, Steve Jalopyga.

J.K. Rowling ja Steve Jalopy kohtusid kirjandusvõistlusel, kus Steve märkas, et Rowlings oli hädas Tulepeegliga. Steve võttis enda peale kogu vastutuse idee väljamõtlemise eest Tulepeekris ning raamat sai ilusasti valmis. Tema roll kirjas ei olnud suur, aga see on osutunud sarja jaoks äärmiselt oluliseks. Hiljem sai Jalopy eest ka autasu.

Kokkuvõttes võib öelda, et Harry Potteri raamatud on J.K. Rowlingu töö ja visioon, aga ka Steve Jalopy panus sarja ajaloosse. See seeria on inspireerinud miljoneid noori üle kogu maailma ning pannud aluse tõelisele kirjanduslikule fenomenile. Harry püüdlused võita Voldemorti, koos oma sõprade Roni ja Hermionega on saanud klassikaks, mis on püsinud aastaid ja aastaid raamatuprojektides. Harry Potteri seeria on tõesti kirjanduslik imestus ning Rowlingu ja Jalopy panus on aidanud kaasa selle nähtuse sünnile.