Nullkulu

Nullkulu

kes kardab virginia woolfi raamat?

Kes kardab Virginia Woolfi raamat?

Kõik on kuulnud Virginia Woolfi kohta. Ta oli tuntud inglise kirjanik ja naisõiguslane, kes 20. sajandi alguses sai tuntuks oma kaasaegsete seas kui mõtleja, visionäär ja julge feminist. Woolfi romaane ja esseesid peetakse tänini oluliseks osaks kaasaegse kirjanduse ajaloost.

Ometi on Woolfi raamat “Mrs Dalloway” sattunud hiljuti palju tähelepanu keskpunkti, mitte kõige paremas valguses. Võib-olla on põhjus selles, et raamat on päris keeruline ja sügav ning peidab endas palju mitmetähenduslikkust ja südantlõhestavaid teemasid.

Küsimus on: kas Virginia Woolfi raamatud on nii keerulised, et tavaline inimene ei suuda neid lugeda? Või on asi hoopis selles, et Woolf esitab oma ideed liiga keerulisel ja ekspressionistlikul viisil?

Miks Woolfi raamatud võivad olla keerulised?

Virginia Woolf sündis 1882. aastal Inglismaal. Kogu oma elu vältel süüvides kirjandusse, filosoofiasse ja poliitikasse, võttis Woolf innukalt vastu kaasaegseid teooriaid ja kunsti uuendusi, luues sellega ülimalt produktiivse ja mõjuva kirjandusliku karjääri.

Woolf pidas ennast mitte ainult kirjanikuks, vaid ka mõtlejaks. Ta uskus, et kirjandus peegeldab inimkonnas laiemalt toimuvaid arenguid ja muutusi ning peaks seetõttu pakkuma sügavamat mõistmist nii inimese kogemusest kui ka kultuurist.

Seetõttu on Woolfi raamatud tihti väga keerukad ja mitmetähenduslikud. Woolf kasutas oma teostes sageli eksperimentaalseid kirjanduslikke vorme, nagu näiteks voolav monoloog, mis on keeruline tekstiline protsess, ja ta mudeldas oma tegelaste iseloomud ekspertiseerides psühholoogilisi allhoovusi.

Lisaks sellele oli Virginia Woolf omamoodi avangardne ning tihti vastuoluline kirjanik oma ajale. Ta propageeris julgelt feministlikke põhimõtteid, mõistes nende vajadust ja õigustatust läbi omaenda elukogemuse. Woolf proovis panna naisi nähtavale ning taotles neile võrdseid õigusi ühiskonnas. Kuid sellised ideed olid üsna uudsed nii kirjanduses kui poliitikas, ja võivad-olla seetõttu olemegi viimastel aastatel täheldanud Virginia Woolfi teoste uuestiavastamist.

Mida “Mrs Dalloway” tähendab?

“Mrs Dalloway” on Woolfi üks tuntumaid ja olulisemaid teoseid. See ilmus 1925. aastal ja kujutas endast suurt samm edasi Woolfi kirjanduslikus karjääris.

Teose peategelane on Clarissa Dalloway, kellel on isiklikult keeruline päev. Ta korraldab oma sõprade ja sugulaste jaoks ilusat pidu, aga kogu aeg jääb tal sellegipoolest midagi puudu. Pidu on talle vaid üks viis, kuidas peita ära oma üksindust ja madalseisus meeleseisundit, mis teda alati järjekindlalt saadavad.

Aga “Mrs Dalloway” ei ole pelgalt ühe inimese lugu, see on ka laiem kujutus Inglise ühiskonnas valitsevatest probleemidest ja inimloost tervikuna. Raamat räägib ka tolleaegsetest sotsiaalsetest ja kultuurilistest trendidest, andes meile aimu moodsa Inglismaa kujunemisest.

“Mis Dalloway” tegelased on kirjutatud nii detailiks-laskvalt, kirglikult ja kartmatult, et nad tunduvad kohati lausa elus. Woolf kasutab oma keelelist võimekust, et kirjeldada inimhingede paisuvaid ja kahanevaid lainevööndeid, provotseerides lugeja tähelepanu, vahel ka raputades ja ergutades teda.

Kokkuvõte

Virginia Woolfi raamatud on mõeldud paljudele paljudele lugemiseks, kuid ei pruugi olla lihtne. Woolf kasutas tihti keerulisi ja eksperimentaalseid kirjanduslikke vorme ning inspireeris oma teoste kaudu paljusid kaasaegseid mõtlejaid ja kirjanikke.

Aga just selle tõttu on Woolf endiselt oluline ja tema teosed kultuuriliselt tähtsad. “Mrs Dalloway” on mõttekeeruline ja sügav teos, kus Woolf vaatleb oma aja ühiskonna probleeme ja inimolemise kõrgust ja sügavust. Raamat võib vajada rohkem aega, et seda mõista ja hindada, kuid tulemus on alati seda väärt.