Nullkulu

Nullkulu

kes avastas austraalia?

Kes avastas Austraalia

Austraalia on unikaalne maa, mida leitakse erandlikult Uus-Meremaast eraldunud kaugel asuval maas. Kuidas siis see maa avastati? Kes oli see seikleja, kes esimesena nägi seda maad ja hetkega muutis ajalugu?

Austraalia avastamise lugu on täis huvitavaid seiku, mis annavad meile aimu sellest, milline oli maailma seis 17. ja 18. sajandil. Austraalia avastaja ei olnud aga üks ja ainus isik. Vaatame lähemalt neid inimesi, kes mängisid olulist rolli Austraalia avastamises.

Hollandalased

Üks esimesi avastajaid, kes Austraalia rannikul seilas, oli hollandi meresõitja Willem Janszoon. Tema teekond algas aastal 1606. Tema laev nimega Duyfken jõudis tänase Queenslandi rannikule. Hollandlaste esimene kontakt Austraaliaga räägib aga Waaka Inimestest, kellele neid esmalt peeti. Väga vähe on veel teada selle kohta, miks hollandlased peagi Austraaliast loobusid, kuid hiljem jätkasid nad maale jõudmist.

Hiljem saavutasid hollandlased edukaid kaubandussuhteid Bali ja Malaka saartega, kuid jätsid Austraalia endiselt maha. Pigem keskendusid nad hoopis naftaleiu otsimisele.

Inglased

Austraalia idealism oma kaugete jõukuste seas ja hea kaubandusvõimaluse tõttu ei läinud inglise kaupmeestel postmastereid väheks, kes selle maa suhtes huvi tundsid. Esimene inglise uurimisreis Austraalia rannikule toimus aastal 1688, kuid tundus, et maa oli ebaoluline. Kuid 1769. aastal saabus inglise navigaator James Cook, kes sai tuntuks kui sajandi suurim uurimisreisija.

Seitsmest kärestikuliseks muutuval austeralahudel olevast navigeerimisest saadud kogemused aitasid teda hiljem õigesse kohta jõuda ja marsruuti kõige kiiremat rada leida. Tema laev nimega Endeavour liikus mööda idorannikut kaugemate lõunapoolsete veteni ja kõige iseloomulikumad paigad ning jooned avastati ja dokumenteeriti tema poolt. Cook uuris ja kaardistas selle maa põhjalikult ning oli peaaegu kõikidel hilisematel uurimisrekorditel.

Austraalia avastamisega seotud inimesed ei piirdunud ainult nende kahega. Austraalia avastamises mängis olulist rolli ka Ameerika uurimisreisija Tompson ja paljud teised uurijad. Kuid just Cooki panus ja uurimustöö oli määrava tähtsusega, sest tema missioonina oli kätte saada soovitud reisirata, mis oleks lihtsustanud kaubandust ning suhteid Uus-Meremaaga ja Vaikse ookeani piirkonnaga.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt võib öelda, et mitmed meresõitjad avastasid Austraalia maa eelnevalt. Kuid see, kes sai kõige esimesena selle maa avastamisega tuntuks, oli inglise meresõitja James Cook. Loomulikult ei tohi me hooletusse jätta ka eelmiste uurijate, näiteks hollandi meresõitja Willem Janszooni, panust, kuid just Cook saavutas tõelist edu. Tänu oma põhjalikule uurimistööle ja avastustele edendas ta hiljem kaubandust ning aitas selle maa arengule kaasa.