Kui veresuhkur langeb: sümptomid ja ravivõimalused
Veresuhkru taseme langus on oluline terviseprobleem, millega võivad kokku puutuda nii diabeetikud kui ka mitte-diabeetikud. Langenud veresuhkru tase ehk hüpoglükeemia võib tekitada halba enesetunnet, pearinglust, väsimust, ärevust ning muid sümptomeid, mis võivad mõjutada igapäevatoiminguid. Selles artiklis räägime, millised on veresuhkru languse sümptomid, millised on selle põhjused, kuidas seda ravida ja ennetada ning kuidas toitumine ja füüsiline aktiivsus mõjutavad veresuhkru taset.
Mis on hüpoglükeemia?
Hüpoglükeemia ehk veresuhkru taseme langus on seisund, kus veresuhkru tase langeb alla 3,9 mmol/l. See seisund võib tekkida, kui veresuhkrutaset alandavaid ravimeid või insuliini manustatakse liiga palju, söödatakse liiga vähe või ebapiisavalt süsivesikuid, alkoholi tarbimisel või füüsilise koormuse ajal. Teatud tüüpi maksahaiguste korral võib ka maksal olla mõju veresuhkru tasemele ning sellisel juhul on hüpoglükeemia tulemuseks hepatorenaalse sündroomi teke.
Hüpoglükeemia sümptomid
Hüpoglükeemia sümptomid võivad ilmneda peaaegu igal pool, sõltuvalt inimese individuaalsetest omadustest. Enamikul juhtudel tekib hüpoglükeemia veresuhkru taseme languse tõttu, kuid see võib juhtuda ka siis, kui veresuhkur on normaalsel tasemel või isegi kõrgemal kui tavaliselt. Mõned üldised hüpoglükeemia sümptomid võivad hõlmata:
– Äkiline higistamine, külmavärinad;
– Südamepekslemine, ärevus, närvilisus;
– Peavalu, uimasus, peapööritus;
– Nälg, õhupuudus, kõhuvalu;
– Käte või jalgade värisemine, tuimus tunne,
– Probleemid kõnelemise või keskendumisega.
Need sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt inimese vanusest, tervisest, veresuhkru tasemest ja muudest teguritest. Hüpoglükeemia ja selle sümptomitega seotud situatsioonide ükskõik millise kujul esinemisel tuleks teha veresuhkru mõõtmine.
Hüpoglükeemia põhjused
Hüpoglükeemia võib tekkida erinevatel põhjustel. Kõige sagedasemad põhjused on:
– Liiga palju insuliini manustamine või veresuhkrut alandavad ravimid. Insuliinivigade korral võib patsient saada liiga palju insuliini; kui ta ei söö piisavalt, võib veresuhkur liiga madalaks langeda. Samuti võib veresuhkrut alandavaid ravimeid manustades hüpoglükeemia tekkimine olla levinud probleem diabeetikutel.
– Madala süsivesikute sisaldusega dieet. Kui sööd vähe süsivesikuid või sööd neid ebapiisavalt, võib tekkida hüpoglükeemia. Süsivesikud on keha põhiline energiaallikas, seega oleks toidu sissevõtmisel mõistlik säilitada tasakaal.
– Alkoholi tarbimine. Kui tarbida alkoholi liigselt või tühja kõhuga, võib tekkida hüpoglükeemia. Alkohol pärsib maksa võimet säilitada veresuhkru taset, mis võib põhjustada selle järsku langemist.
– Tõsised maksahaigused. Maksahaigustega kaasnevad muutused veresuhkru tasemes, ja mõnel juhul, nagu hepatorenaalne sündroom, võib kaasnev hüpoglükeemia organite talitlust tõsiselt kahjustada.
Hüpoglükeemia ravi
Hüpoglükeemia ravi sõltub selle tõsidusest ja põhjusest. Kui veresuhkru tase on lihtsalt madal ja patsient tunneb ennast haigena, oleksid järgmised sammud vajalikud:
– Hingata sügavalt ja rahulikult sisse; see aitab selget mõistust säilitada ja rahulikuks jääda.
– Süüa midagi, mis on rikas suhkruga, teades, et toitumine mõjutab veresuhkru taset.
– Joo suures koguses vedelikku, olles siiski ettevaatlik, et suurenenud vedelikusisaldus ei põhjustaks hüponatreemiat või alandaks veresuhkru taset veelgi.
– Loobuda oma diabeetilistest ravimitest või insuliinisüstidest järgnevaks 1-2 tunniks.
Kui sümptomid ei hääbu, oleksid vajalikud kiireloomulised meditsiinilised abinõud; kui veresuhkru tase langeb või on väga madal, tuleb patsient viia haiglasse esmaabiks.
Hüpoglükeemia ennetamine
Hüpoglükeemia ennetamine on oluline enesehooldusmeetod, mida diabeetikud peaksid teadlikult jälgima. Ennetavad meetmed hõlmavad järgmist:
– Jälgige oma veresuhkru taset. Regulaarne veresuhkru jälgimine aitab teil tuvastada õige aja nii toitumiseks kui ka ravimite manustamiseks. Seega, vajadusel anna insuliini süste või ravimeid vastavalt veresuhkru tasemele.
– Sööge regulaarselt. Tervisedieet sisaldab rikkalikult süsivesikuid ja muid olulisi toitaineid. Püüa tasakaalustada ühtlustatud söögid, mis sisaldavad nii süsivesikuid kui ka valke ja tervislikke rasvu.
– Sööge enne treenimist. Trennimine võib põhjustada hüpoglükeemiat, kui enne treeningut pole piisavalt energiatarbimist. Söö mõned süsivesikud, et tõsta veresuhkru taset, enne kui hakkad treenima.
– Vältige alkoholi tarbimist tühja kõhuga. Kui tarbite alkoholi, tarbige seda koos toiduga. See aitab veresuhkru taseme stabiilsust säilitada.
– Rääkige oma arstiga. Arst saab aidata teil tuvastada, millised trikkid vähendavad hüpoglükeemia riski.
Toitumine ja füüsiline aktiivsus võivad mõjutada veresuhkru taset
Tervisliku toitumise jälgimine ja regulaarne füüsiline aktiivsus võivad aidata kaasa stabiilsele veresuhkru tasemele. Mõlemad aitavad kehal toitu paremini seedida ning tarvitada seksjuhul keha seda. Siin on mõned nõuanded, kuidas toitumine ja füüsiline aktiivsus võivad mõjutada veresuhkru taset.
Toitumisõpetused
Tervislik toitumine on oluline veresuhkru säilitamiseks stabiilse tasemena. Vältige rafineeritud süsivesikuid, tarbige rohkem täisteratooteid ja kiudainerikkaid puu- ja köögivilju. Samuti vältige liiga suuri söögikordi ning piirake ohtrat suhkrutarbimist.
Füüsilise aktiivsuse juhised
Mõõdukas füüsiline aktiivsus aitab kehal suurema tõhususega toitu tarvitada ning vähendada insuliini vajadust. Just kindlasti aga ärge liiga palju intensiivset treeningut alustades, mille juures veresuhkru taseme langetamine on tõenäolisem. Alustage aeglaselt ning tõsta järk-järgult treeningintensiivsust ja kestust. Jälgige regulaarselt oma veresuhkru taset enne ja pärast treeninguid, et saaksite stabiilsuse taset kirjelda.
Kokkuvõtteks
Hüpoglükeemia ehk veresuhkru taseme langus võib tekkida erinevatel põhjustel, kuid on tavaline seisund diabeetikute ja mitterubriigi korral. Sümptomiteks on äkiline higistamine, südamepekslemine, peavalu ja kõhuvalu. Veresuhkru taseme langus võib põhjustada ka värisemistunnet kätes või jalgades. Ennetamisevõted hõlmavad regulaarset veresuhkru jälgimist, tervisliku toitumise järgimist ja mõõduka intensiivsusega treeninguid. Kui teil on sümptomeid, tuleks kohe arstiga ühendust võtta.