Nullkulu

Nullkulu

kuidas organism saab glükoosi kui veresuhkru tase langeb?

Kuidas organism saab glükoosi kui veresuhkru tase langeb

Üks tervisliku keha oluline aspekt on veresuhkru taseme kontrollimine. Veresuhkru tase kehas muutub kogu päeva jooksul, eriti pärast söömist. Glükoos on organismi peamine energiaallikas, kuid mõnikord võib veresuhkru tase langeda liiga madalaks, mis võib põhjustada terviseprobleeme.

Sel juhul peaks organismil olema võime glükoosi varusid kasutada, kui veresuhkru tase langeb liiga madalaks. Sellist olukorda nimetatakse hüpoglükeemiaks ja organismi võime neid varusid kasutada nimetatakse glükoneogeneesiks.

Mis on glükoneogenees?

Glükoneogenees on protsess, mille käigus organism saab glükoosi, tootes seda muudest molekulidest. Kui veresuhkru tase langeb liiga madalale, vabastab maks glükoosi oma varudest. Seejärel võib organism seda glükoosi kasutada keha energiarežiimi taastamiseks.

Glükoneogenees hõlmab mitut protsessi, mis kõik aitavad muundada teisi molekule glükoosiks. Need protsessid hõlmavad:

Laktiidi muundamine sisalduvaks glükoosiks

Kui organismis on piimhapet liiga palju, saab see muundada glükoosiks. See protsess toimub maksas. Kui inimene tegeleb väga intensiivse füüsilise tegevusega, mis viib piimhappe kogunemiseni lihaskoesse, võib lisaks suureneda ka laktiidi tase veres.

Glükogeeni muutmine glükoosiks

Kui inimene tarbib glükoosirikkaid toiduaineid, võib liigne glükoos muunduda glükogeeniks, mis talletub maksas ja lihastes. Kui veresuhkur langeb, võib maks glükogeeni uuesti glükoosiks muundada ja seda vajaminevas koguses verre eritada.

Rasvade jagunemine

Kui keha ei saa glükoosist piisavalt energiat, hakkab see kasutama rasva energial allikana. Selle protsessi käigus jaguneb rasv glütseriniks ja vabadeks rasvhapeteks. Glütseriin võib olla substraat glükoneogeneesis ja selle abil muudetakse veresuhkur taas stabiilseks tasemeks.

Kokkuvõte

Kui organismi veresuhkru tase langeb liiga madalale, mis tekib tihti kui ei ole toidukordade vahepealseid snäkke tehtud, saab organism glükoosi erinevatest allikatest, mis on toodetud glükoneogeneesi protsessi käigus.

Glükoneogenees hõlmab mitmeid protsesse, sealhulgas piimhappe muutmist glükoosiks, glükogeeni muutmist verre, samuti rasva energiaks muutmist. Tervislikku veresuhkru taset aitab säilitada tasakaalustatud toitumispüramiid koos igapäevase füüsilise tegevusega.

Kindlasti tasub veresuhrutaset regulaarselt kontrollida ja läheneda oma toitumisele teadlikult, et tagada organismil kõik vajaliku eraldumine glükoosini optimiseeriteks.