Nullkulu

Nullkulu

mis on rem uni?

Mis on REM-uni: Tänava all täiendatud juhend

Rapid Eye Movement (REM) uni on üks viiest etapist unetsüklis, mille käigus inimese silmad liiguvad kiiresti ja aju aktiivsus kasvab. See on tuntud kui “paradoksaalne uni”, kuna keha on lõdvestunud, kuid aju töötab töövoodi peal, tekitades elavaid unenägusid ja elavaid kujutlusi. Seda staadiumi kutsutakse sageli “unistamine” ja kuigi see on kõige lühem osa unetsüklist, on see äärmiselt oluline une ja aju funktsiooni seisukohast.

REM-uni on füsioloogiline ja neuroloogiline protsess, mis mõjutab teie meelt ja keha. Selles artiklis uurime REM-une mõjusid kehale, selle kestust, faaside ajakava ning selle seose teiste uneetappidega.

REM-uni: aju tegevuse tipphetk

Umbes 80% unetsüklist on vaikne uni – see on puhkeaeg, mil keha on rahulik ja aju aeglustab. REM-uni esineb tavaliselt lõpus, umbes 90 minutit pärast uinumist ja iga järgneva 90-minutilise tsükli lõpus. See kestab tavaliselt umbes 10–20 minutit esimestes tsüklites, kuid võib pikeneda kuni tund või kauem. REM-une sagedus on inimeseti erinev, kuid tervetel täiskasvanutel peaks seda olema iga öö kohta iga kahe tunni järel.

Selle aja jooksul suureneb aju aktiivsus dramaatiliselt, põhjustades elavaid unenägusid, mida iseloomustab pöördeline, kaootiline mõtlemine. Samal ajal lõdvestavad lihased täielikult, välja arvatud südamelihased ja diafragma, mis jätkavad aktiivset tööd. See on ajastus, kus me reageerime mehaaniliselt, kui meil on elav unenägu, nagu karjumine või nutmine.

REM-une mõjurid kehale

REM-uni on aju jaoks hädavajalik. See mõjutab õppimisvõimet ja mälu, samuti kontrollib une ajal hormonaalset tasakaalu. Lapsepõlves on REM-une kestus pikem, kuna lapse aju areneb ja küpseb. Täiskasvanuks saades väheneb REM-une pikkus, kuid see on siiski igapäevase unetsükli lahutamatu osa.

Inimese kehale on REM-une mõju äärmiselt oluline. Kuna keha toodab hormoone ja taastub unes, võib liiga vähe REM-und põhjustada väsimust, stressi, ärevust ja depressiooni. Lisaks on nähtud seost kroonilise unepuuduse ja insuldi, diabeedi, südamehaiguste ja muude terviseprobleemide riski vahel.

REM-une stressi leevendajana

REM-uni on tuntud ka kui stressi leevendaja. Uuringud on näidanud, et see une staadium aitab vähendada stressihormoonide tootmist ja parandab meeleolu. Keha kasutab ka REM-und faktide ja emotsioonide sorteerimiseks, seega võib see aidata ka negatiivseid mõtteid vältida. Seetõttu on hea uni REM-une staadiumis oluline tervisliku eluviisi säilitamiseks.

REM-une ja uneapnoe

Uneapnoe on seisund, mille korral hingamine nii häirib, et inimene äkki ärkab. See võib põhjustada REM-une katkemist ja vähendada selle normaalset esinemissagedust. Sel põhjusel võivad uneapnoe patsiendid kannatada peavalude, väsimuse ja ärevuse käes.

Tulemused

REM-uni on inimkeha jaoks oluline, kuna see võib aidata leevendada stressi, parandada mälu ja keskendumisvõimet ning hoida ära paljusid terviseprobleeme. Kuid nagu kõik unefaasid, on REM- unet puudumisel ka tagajärgi, seega on oluline tagada, et kõik uneetapid oleksid korralikult ja piisavalt muitud.

Kokkuvõttes on REM-uni ärkveloleku sarnane seisund, kus keha on lõdvestunud, kuid aju aktiivne. See annab kehale võimaluse taastuda, kuid on oluline märkida, et liiga väike või liiga harv esinemine võib mõjutada keha üldist tervist. Seetõttu on oluline praktiseerida tervislikke une- ja eluviise ning tagada, et keha saab kogu une, mida ta vajab, et funktsioneerida võimalikult hästi.