Nullkulu

Nullkulu

mida teha põletuse puhul?

Mida teha põletuse puhul?

Põletused on sagedased vigastused, mida saab esile kutsuda mitmesugused tegurid, sealhulgas kuumad vedelikud, tulekahjud, päikesepõletus, kemikaalid, elektrilöögid ja kuuma pindade kokkupuuted. Kui teate, kuidas põletuse puhul käituda, võite suurendada oma võimalusi kiiremini paraneda ja vähendada tõsiste tagajärgede riski.

Põletusi on võimalik ravida kodus, kuid mõnel juhul on vajalik professionaalne meditsiiniline abi. Selles artiklis arutame, mida teha põletuse puhul ning millised on esmaabimeetmed ja kodused abinõud.

Mõista põletuse ulatust

Põletused jagunevad kolme kategooriasse sõltuvalt sellest, kui sügavale nahakihtidesse kahju on tekkinud. Esimene aste on kõige leebem, mida iseloomustab punetus, valu ja turse. Teine aste hõlmab mullide tekkimist. Kolmas aste põletus on tõsine vigastus, millega kaasneb koe kahjustus, valu ja nahavärvi muutumine. Kui teil on kolmanda astme põletus, tuleb teil kohe kutsuda kiirabi.

Jahuta põletatud ala

Kui olete saanud põletuse, tuleb kahjustatud piirkonda kohe jahutada. Külma vee kasutamine on soovitatav, sest see aitab vähendada turset. Kuid vältige jääd otse nahale, kuna see võib põhjustada koe kahjustusi. Peske põletatud piirkonda õrnalt jaheda vee ja seebiga.

Töötle põletust

Kui põletus on valus, võite kasutada valuvaigisteid, nagu ibuprofeen või atsetaminofeen. Kui tekib lööve või mullid, töödelge põletust antibakteriaalse kreemiga või geeliga, nagu näiteks neosporiin. Otsige põletusvastast kreemi apteegist, see peaks aitama vältida nakkusi ja kiirendada paranemist.

Kata põletus sidemega

Kata kahjustatud ala steriilse ja mittetoksilise haavasidega, et kaitsta seda infektsiooni eest. Ärge kasutage paberkäterätikuid, salvrätikuid ega vatitükke, kuna need võivad kleepuda põletusele kinni ja seda halvendada.

Võtke valu leevendamiseks valuvaigisteid

Kui tunnete end väga valusalt, võite võtta valuvaigisteid nagu ibuprofeeni või atsetaminofeeni. Kui põletus on üsna tõsine, võib arst välja kirjutada tugevamad retseptiravimid.

Ärge pigistage ega lõhkuge mullid

Kui teil tuleb põletuse tõttu mull, ärge pigistage ega lõhkuge neid, kuna see võib põhjustada infektsiooni ja muudab paranemist raskemaks.

Jooge palju vett

Kui saate päikesepõletuse, pidage meeles, et päikesekahjustuse korral tuleb juua palju vett. See võib aidata nahka niisutada ja vajalikke vitamiine, sealhulgas A, C ja E-vitamiine, sisaldavate toitude söömine võib kiirendada paranemisprotsessi.

Vältige päikese käes viibimist

Kui olete saanud päikesepõletuse, vältige päikese käes viibimist nii palju kui võimalik, kuni nahk on paranenud. Kandke kaitsekreeme, mütsi ja pikki varrukaid.

Kokkuvõte

Põletuse korral on oluline seda korralikult ravida, et vältida nakkusi ja tõsiseid tagajärgi. Mõistke põletuse ulatust, jahutage põletatud piirkonda külma vee või rätikuga ning töötle põletust antibakteriaalse kreemiga. Kata kahjustatud ala steriilse ja mittetoksilise haavasidemega ning vältige päikese käes viibimist, kui teil on päikesepõletus. Võtke valuvaigisteid või muud retseptiravimid, kui valu on liiga tugev. Kui teil on kolmanda astme põletus, tuleb teil kohe kutsuda kiirabi.