Nullkulu

Nullkulu

mida teha põletuse korral?

Mida teha põletuse korral: Näpunäited ja abi

Mis on põletus?

Põletus on nahakahjustus, mis tekib naha kokkupuutel liiga kuuma, külma, keemilise või elektrilise energia, päikese, hõõguvate esemete või ohtlike kemikaalidega. Põletusi võib tekkida erinevatel raskusastmetel, sõltuvalt sellest, kui palju nahka on kahjustatud. Põletusi võib käsitleda kodus, kui need on kerged või esmaabi andmiseks, kui need on rasked. Mis tahes tüüpi põletus võib olla valus ja nõuda kiiret tegutsemist.

Kuidas põletust ära tunda?

Põletuse märgid ja sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt põletuse tõsidusest. Kergeid põletusi võib iseloomustada punetus, paistetus, kipitus või sügelus, samas kui tõsisemad põletused võivad põhjustada villid, mädanikud, naha koorumist või muid sümptomeid. Põletuse tõsiduse määrab mõjutatud naha pinnaala, kahjustuse sügavus, vanus, tervislik seisund ja muud tegurid.

Mida teha kerge põletuse korral?

Kerge põletuse korral on esmane ravivõte jahutamine, mida võib teha jooksava külma vee, jääkuubiku või külma kompressiga, et vältida edasist kahjustust. Pärast jahutamist võib kasutada põletushaava niisutamiseks antibakteriaalseid salve, mis aitavad vältida infektsiooni teket, ja katta haava puhta sidemega.

Kuidas ravida mõõdukat põletust?

Mõõduka põletuse korral võib olla vajalik haiglasse minna, kus spetsialistid hindavad põletuse ulatust ja asetavad haavale spetsiaalse sideme. Ravimite, näiteks põletikuvastaste tablettide või antibiootikumide abil võivad valu ja turse leevendada. Pea meeles, et oluline on jälgida põletuse nakkuse teket ja vältida seda puhta ja kuiva sidemega.

Kuidas ravida raskeid põletusi?

Raskete põletuste korral, mis hõlmavad rohkem kui 25% kehapinnast või kus on olnud kokkupuude keemiliste ainetega, tuleb koheselt pöörduda haiglasse. Sellisel juhul võib vajalikuks osutuda tõsine ravi, sealhulgas vedeliku- ja elektroravi, et säilitada vedeliku- ja elektrolüütide tasakaalu. Lisaks võib arst soovitada valuvaigistite ja narkootiliste ravimite kasutamist ning haava ravi operatsiooni korral.

Kokkuvõte

Põletuste ennetamine on tähtis meede, et vältida naha kahjustumist. Selleks tuleb jälgida ohutusjuhiseid ja vältida kokkupuudet kuumade, keemiliste või elektriliste ainete või päevitamisega. Kui põletus siiski juhtub, tuleb kiiresti tegutseda ja kasutada jahutamist ning ravida põletuse kahjustust kohe. Kodus ravitavaid kergeid põletusi võib ravida külmast veest jooksva vee või jääkubiku abil, samas kui raskemaid ja mõõdukaid põletusi võib ravida arsti järelevalve all. Lõppude lõpuks tuleb meeles pidada, et põletuse vältimine on kõige parem ravi.