Nullkulu

Nullkulu

mida teha lihase rebendi puhul?

“Mida teha lihase rebendi puhul” – tervisliku taastumise juhend vigastusest

Lihase rebend on ebameeldiv ja sageli valu põhjustav vigastus, mis võib tekkida sporti harrastades, treenides või ka lihtsalt tavalises argipäevas. Oluline on antud vigastuse saamisel teada, kuidas edaspidi käituda, et haavu võimalikult kiiresti ravida ning ennast tervislikult taastada. Käesolevas artiklis räägimegi, mida peaksid tegema lihase rebendi puhul ning kuidas edaspidi järjepidevalt lihaseid tugevdada ja nii vigastuse tulevikus ennetada.

I. Lihase rebendi põhjused

Lihase rebendid võivad tekkida väga erinevatel põhjustel. Kõige tavalisemad põhjused on tegevused, millega lihased pole harjunud, või lihaste ülepingutus. Samuti võivad lihaste rebendid tekkida ka traumade tõttu, näiteks kukkumisel või löögist. Kõige sagedamini esinevad lihase rebendid aga jalgade lihastes, nagu säärelihastes, reielihastes ja põlveliigese ümbruses.

II. Lihase rebendi sümptomid

Lihaste rebendi korral on tavaliselt kahjustatud lihase piirkonnas valu ja piiratud liikumisulatus. Juhtub ka, et tekib turse või isegi mõnest kohast tumedama värvusega verevalum ning piirkond on ödeemiline – see on märk sellest, et ka veresoontes on juhtunud traumad. Kui tunned, et sinu lihas on lihtsalt liiga väsinud või pinges ja lihtsalt veninud, ei pruugi see olla millegi tõsisema märk, kuid veresoonkonnaga juhtunud vigastus nõuab lähemat läbivaatamist. Sel juhul võid kaasneda esmaabi pakkumine, mida tavaliselt tegevusjuhendis kirjeldatud.

III. Lihase rebendi ravi

Lihase rebendi ravi tuleb alustada kohe pärast vigastuse saamist, et aidata kehal võimalikult kiiresti paraneda ja juba esimestel päevadel võtta ebamugavustunde ja valu vähendamiseks teatud sammud.

Kuidas toimida lihase rebendi korral?
Andke rahu ja hoiduge vigastatud piirkonna stressist.
Kui kohapeal olemas, asetage riidest tükk või jääkott kahjustatud piirkonnale. Enne jääkoti panemist vajutage murdekohale käega, et kindlaks teha, et vigastus pole liiga suur. Jääkoti ja kuumutusega tuleb üldjuhul olla ettevaatlik, mitte liialdada ja mitte pikki aegu põhjustada pinget võib-olla juba niigi traumale piirkonnale.
Vältige mõnda aega aktiivset liikumist ja pingutamist – jalal siis kasutada toetavat rihma või sidet või jalga elevile tõsta ja mõnda aega puhata.
Kasutage valu leevendamiseks valuvaigisteid.
Ravige piirkonda võimalike ravimiteni kuni 10-15 minuti jooksul.
Jälgige ning hooldage enda keha – nii lihased taastuvad kiiremini ja keha suudab paremini toime tulla vigastustega!

IV. Paranemine ja ennetamine

Lihaste rebendist tervenemine võib olla pikk protsess, mis võib kesta nädalaid kuni kuud. Kuid on mitmeid meetodeid, mis võivad sinu paranemisprotsessi kiirendada ning sinu keha aitavad taastada oma eelneva jõudluse. Pealehaüemat pole vale tunda paranemisjärgus pinget ja teadlikult vältida vigastuskohti või meeles pidada, et ka väiksemaid asju tuleb teadlikult ette võtta – õigesti venitada, teha vastupidavustreeninguid, venitada ja toita keha just seda tüüpi lihastega, kus vigastus juhtus, et nendele lihastele veelgi rohkem tähelepanu pöörata – nii te suudate tulevikus ennast vigastustest eemal hoida.

V. Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt on lihase rebend ebameeldiv kogemus, kuid õige ja kiire reageerimisega saab seda ravida ning keha võib terveneda. Et ennast tervislikult taastada ja edaspidi vigastusi ennetada, tuleb kindlasti teha enesekaitset, kaitsta oma keha ja võtta tervislik eluviis üle, sest ainult seeläbi on võimalik tervist hoida ja edasises treeningul ning spordis areneda.