Mis teravilju sisaldab sepik?
Sepik on tavaline leivatüüp, mis on valmistatud jahust ja veest. Kuna sepik on nii populaarne, on paljud inimesed huvitatud sellest, mis teravilju see sisaldab. Enne kui vastame sellele küsimusele, räägime lähemalt sepiku koostisosadest ja selle toiteväärtusest.
Traditsioonilises sepikus kasutatakse nisu- ja rukkijahu ning lisatakse soola. See kombinatsioon muudab sepiku rikastavaks leivaks, mis sobib ideaalselt erinevat tüüpi toitudega. Sepiku toiteväärtus sõltub selle koostisosadest.
Nisujahu
Nisujahu on sepiku peamine koostisosa. See sisaldab rohkelt süsivesikuid, kiudaineid ja valke. Nahalähedaste terade loputamisel on kaotatud nende kasulikud osakesed, nii et nisu pole tervislik kui algupärane, kuid endiselt pakub nisu palju eeliseid, nagu toimides energialaodena. Kuna nisu sisaldab ka rohkelt gluteeni, võivad mõned inimesed, kellel on selle suhtes gluteenitalumatus, sepiku vastu tundlikud olla.
Rukkijahu
Rukkijahu on sama oluline koostisosa kui nisujahu. See sisaldab veelgi rohkem kiudaineid ja omega-3 rasvhappeid kui nisujahu, muutes selle tervislikumaks alternatiiviks. Rukkijahu sisaldab ka lignaane, mida seostatakse vähktõve ennetamisega. Vaatamata oma tervislikele omadustele on rukkijahu vähem tavaline kui nisujahu.
Täisterajahu
Täisterajahu on mõlema peamise jahu kombinatsioon. See sisaldab tera kõiki kihte – idu, aleuronikihti ja endospermi. Toitainete poolest pakub täisterajahu rohkem vitamiine, kiudaineid ja mineraale kui valge jahu. See tähendab, et täisterajahust valmistatud sepik võib olla tervislikum alternatiiv.
Kliid
Lisaks jahule lisatakse sepiku retsepti sageli ka kliid. Kliid on terade kõige kiudainerikkam kiht, seega lisab selle lisamine sepikusse täiendavat kiudaine sisaldust. Kliid sisaldavad ka olulisi mineraale ja vitamiine, mida võib leida vaid vähestest toiduainetest.
Lisandid
Väga paljud leivatooted lisavad taina sisse ka suhkruid, säilitusaineid ja erinevaid kultiveeritud baktereid, et saavutada teataval määral soovitud tekstuur ja maitse. Kui on soovitation teha vaid tervislikku toitu, tuleks valida neid küpsetisi, milles säilitusaineid, suhkruid jm on lisatud pigem vähe või üldse mitte ning millega saab leida ka valmistooteid näiteks ökopoodidest.
Kokkuvõte
Sepik on oma koostisosade poolest väga mitmekülgne. Enamik traditsioonilisi sepikuid on tehtud nisu- ja rukkijahust, kuid täisterajahu ja kliid muudavad selle veelgi tervislikumaks alternatiiviks. Kui otsite võimalust oma leivavalikut suurendada, saate proovida valmistada omapärast retsepti, mitte traditsionaalset. Igaüks võib leida sobiva retsepti enda jaoks, eriti kui uurida saidid nagu Toidutare ja Kokaraamat.
Kui teie jaoks on tervislik tasakaal oluline, peaksite sepikut valima eriti hoolikalt, eelistades kvaliteetseid koostisosi, looduslikke maitseaineid ja miinimumi tarvitamist lisanditest. Nii saate hõlpsalt valmistada oma tervislikku sepikut maja kodus ja rahuldada oma lemmikueled.