Nullkulu

Nullkulu

mida tähendab päikesekreemi pudelil olev number?

Mida Tähendab Päikesekreemi Pudelil Olev Number

Kui sulle meeldib rannas käia, siis tead sa kindlasti, et päikesepõletus on midagi, mida keegi ei taha kogeda. Selle vältimiseks on vaja päikesekaitsevahendit kasutada. Aga kuidas valida õige päikesekaitsevahend? Kas oled kunagi vaadanud päikesekreemi pudelil olevat numbrit ja mõelnud, mida see tähendab? Siin on vastus.

Mis on Päikesekreemi Kasutegur (SPF)?

Päikesekreemi kasutegur ehk SPF on number, mis näitab, kui kaua kreem suudab kaitsta nahka päikesepõletuse eest. Näiteks kui sa kasutad SPF 30 päikesekreemi, tähendab see, et kreem kaitseb su nahka 30 korda kauem, kui sa oleksid ilma kreemita. Kuid päikesekreemi erinevused on kaugeltki vaid SPF-numbri pealispind.

Mis on UVA ja UVB kiirgus?

Enne, kui me hüppame numbritesse, räägime kiirgusest. UV-kiirgus on lühikesel ja intensiivsel lainepikkusel kiirgus, mis päikesevalguses sisaldub. Lühikesed UV-kiirgused on UVA ja UVB.

UVA-kiirgused näevad välja nagu värvitu valgus. Kuid see kiirgus tungib päris sügavale naha kihtidesse, kus kahjustavad kollageeni ja elastiini, mis on kaks valku, mis aitavad naha elastseks ja nooruslikuks jääda. UVA kiirgus põhjustab ka suures koguses vabade radikaalide moodustumist, mis võivad kahjustada naharakke ning suurendada nahavähi riski.

Teisalt on UVB-kiirgused vastutavad päikesepõletuste eest. Need kiirgused on võimelised muutma naha punaseks, põletikuliseks ja valulikuks. Nad tungivad naha pinnakihtidesse ja tekitavad D-vitamiini tootmist. Kuid kui sa saad liiga palju UVB kiirgust, võivad nad tekitada püsivaid kahjustusi nagu naha vananemine ja nahavähk.

Mida Tähendab See Numbriline Valem?

Tagasi SPF-i juurde. SPF-i tähendus jääb sageli segaseks inimestele, kes ei tea, kuidas need numbrid arvutatakse. SPF-i arvutamine on üsna lihtne:

Korruta SPF-i numbrid “minutitega, mida kulub päikese käes põletumiseks ilma kaitsekreemita”.
Turuletulekust saadik pole SPF 50-st suurema kasuteguriga päikesekreeme nõuetega kehtestatud.

Seega kui sa oled SPF 30 kaitsekreemiga kaetud, võib see kaitset pakkuda umbes 30 minutit, mille jooksul sa ilmselt päikesepõletust ei saa. Tähelepanu tuleks pöörata produkti hüüdlause tähendusele, kuna see pakub lisanäpunäiteid selle kohta, kui tihti peate end uuesti kreemitama. Näiteks võib hoiatus olla: “Kanna iga 2 tunni järel või pärast ujumist” jne.

Mida peaksin Veel Teadma?

Kuid SPF-numbrid pole päikesekaitsevahendite valimisel ainus tegur. Võib-olla olete kuulnud terminit “lai spekter”, seda kasutatakse siis, kui kreemidel on kombinatsioon UVA-ja UVB-kaitsest.

Samuti peate teadma, et SPF numbrid ei ole lineaarsed. Näiteks SPF 30 ja SPF 50 ei erine tunduvalt, need on üllatavalt sarnased. SPF 50 tähendab, et kreem filtreerib 98% UVB-kiirgusest, samas kui SPF 30 filtreerib 97%. Niisiis, SPF 50 on vähem kui 1% efektiivsem kui SPF 30. See tähendab, et kõrge SPF-kreemide kasutamine võib tähendada märkimisväärset investeeringut, kuid mitte tingimata palju suuremat kaitset.

Lõppsõna

Päikesekreemiga manipuleerimine pole keeruline, kui teil on vajalikud teadmised. Nii et enne kui rannale tormate, uurige hoolikalt päikesekreemide kaitseomadusi. Kasutades omale sobivat SPF-i kreemi ning vajalikke päikeseprille ja peakatteid, saate vältida päikesepõletusi ja pikendada igavest noorust.