Kuidas hambavalu leevendada: nõuanded ja võtted
Hambavalu on üks kõige ebameeldivamaid tervisehädasid, mis inimest vaevata võib. Valu võib olla erinevat laadi – terav ja torkiv valu, tuikavad tõmbevalud või üks omaette ebamugavustunne. Sõltumata selle iseloomust, on hambavalu alati väga ebameeldiv ja seda tuleb võimalikult kiiresti leevendada. Selles artiklis tutvustamegi mõningaid võtteid, kuidas hambavalu leevendada.
Kodus kasutatavad abinõud
Kodus võib valu leevendamiseks kasutada mitmeid erinevaid abinõusid. Nende hulka kuuluvad näiteks järgmised:
Tihedus võib valu vähendada – kui olete kannatanud hambavalu all ja teate, et põhjus on näiteks põletik või haav, võib tihedus valu vähendada. Seda saab teha näiteks külma kompressi või jääkoti abil. Isetegemiseks võib kasutada külmutatud ert maitsetaimi või marju. Tomati, rohelise tee, salvei ja rosmariini lehed on kõik omal moel väga kasulikud. Tuleb aga jälgida, et külmutatud esemega nahka otseselt ei puudutaks.
Loputamine soolalahusega – hambavalu leevendamiseks võib kasutada soolalahust. Soolalahus võib aidata eemaldada baktereid ja põletiku põhjustatud punetust. Soola veega segamiseks võetakse üks teelusikatäis soola umbes klaasi vee kohta.
Kastoorõli – Kastoorõli on kontsentreeritud määre, mis on ekstraheeritud kastooriuba – seemne sees olev taimne õli. Hambavalu leevendamiseks on tihti soovitatud kastoorõli kasutamist. Kastooriõli võib anda suu limaskestadele rahustava toime ning samuti võib aidata kaitsta bakterite ja infektsioonide vastu.
Küüslauk – Küüslaugus sisalduvad looduslikud ühendid toimivad loodusliku antibiootikumina. Küüslaugutükki närides või sellest teed juues võib hambavalu leevendada ning samuti tõkestada põletike tekkeks kuluvat aega.
Hambavalu leevendamiseks võib kasutada ka valuvaigisteid nagu ibuprofeen ning paratsetamool. Samuti on olemas ka spetsiaalseid valu leevendvaid plaastrid ja geele. Aga nende kasutamisel tuleb leida sobiv toode ning jälgida juhiseid.
Visiidist hambaarsti juurde
Kui hambavalu ei allu koduste võtete kasutamisele, siis on kindlasti mõistlik pöörduda hambaarsti poole. Sellisel juhul võib arst algatada ravi ning teada saada, mis hamba peletab teid õnnetult sooja või külma, magama või tööle minekust uskudes kogu aeg, et see on mööduv raskus.
Kui hambavalu on terav ja talumatu, võib arst soovitada valuvaigisteid või teisi hambaprobleeme leevendavaid preparaate. Vajadusel võidakse teha ka põletikuvastaseid süste või antibiootikumravi. Visiidil tuleks arstiga rääkida ka riskfaktoritest. Tihti ebameeldiv terviseseisund leevendatakse kiiresti ning tagatakse ka õige suuhügieeni järgimine, et aitlikult uute probleemide tekkimist ära hoida.
Kokkuvõte
Hambavalu on tõeline piin ja sellest vabanemiseks on erinevad võtted. Koduste abinõudega on tavaliselt võimalik valu leevendada, kuid kui valu peaks muutuma talumatuks, tasuks kindlasti pöörduda hambaarsti poole. Oluline on jälgida oma suuhügieeni ning vajadusel tegeleda ka võimalike riskidega. Ükskõik mis meetodi kasutate, tasub probleemile õigeaegselt reageerida, kuna tervisehädade eiramine võib pikas perspektiivis tähendada märkimisväärset kulutust ja kibedaid valusid.