Nullkulu

Nullkulu

mis haigus on als?

Mis haigus on ALS?

ALS või amüotroofne lateraalskleroos on progresseeruv neurodegeneratiivne haigus, mida iseloomustab motoorsete neuronite rühma kahjustus. Haigus on haruldane, kuid selle tõsised tagajärjed muudavad selle üheks kõige hirmuäratavamaks terviseprobleemiks.

Mis on ALS?

ALS-i põhjuseid pole täielikult kindlaks tehtud, kuid see areneb välja seljaaju motoorsete neuronite halvenemise tõttu. Seda tüüpi rakud on üks olulisemaid närvisüsteemi osi, mis kontrollivad lihaste liikumist. Kui sellised rakud surevad, väheneb lihaste suutlikkus liikuda ja areneb progressiivne halvatus.

ALS-i sümptomid

ALS-i sümptomiteks on lihasspasmid, nõrkus, väsimus, kõne raskused, neelamisprobleemid ja hingamisraskused. Need sümptomid on sageli esimesed märgid haiguse arengust. Kuna ALS on progresseeruv haigus, halveneb seisund järk-järgult aja jooksul.

ALS-i diagnoosimine

ALS-i diagnoosimine on väljakutse, kuna haiguse spetsiifilisi teste pole olemas. Arst võib soovitada mitmeid teste, sealhulgas elektromüograafiat (EMG), mis kontrollib elektrilisi impulsse lihastes, või magnetresonantstomograafiat (MRT), mis võib tuvastada halva verevoolu või erinevaid ajukahjustusi.

ALS-i ravi

Parimad võimalused ALS-i raviks hõlmavad ravimite kasutamist ja lihasjõu säilitamist. Kõne- ja füsioteraapia võivad aidata säilitada lihaste funktsiooni ja tõsta elukvaliteeti. Mõnel juhul võib kasutada ka hingamisaparaate, et aidata hingamisega raskustega patsiente.

ALS-i ennetamine

ALS-i ennetamine on keeruline, kuna selle põhjuseid pole täielikult kindlaks tehtud. On leitud, et ALS-i riskiteguriteks on muu hulgas vanus, perekonnaajalugu ja kokkupuude tugevate kemikaalidega.

Kokkuvõte

ALS on tõsine ja progresseeruv haigus, mida iseloomustab motoorsete neuronite rühma kahjustus. Kuigi haiguse diagnoosimine ja ravi võivad olla väljakutsuvad, on olemas ravimid ja teraapiad, mis võivad aidata haiguse sümptomeid vähendada. Kuigi ALS-i ennetamine on keeruline, võime me enda kanda võtta vastutuse ja vähendada kemikaalide kasutamist oma igapäevaelus. Loodame, et tulevikus leitakse paremaid ravivõimalusi ALS-i ravimiseks, mis võimaldaksid patsientidel saavutada parema elukvaliteedi isegi haiguse ravi ajal.