Mis on TIN-kood – täielik juhend täielikult mõistmiseks
Organisatsioonid ja ettevõtted kogu maailmas on järjest enam teadlikud maksukohustustest ning erinevate maksude mõjust nende äritegevusele. Üheks näiteks on TIN-kood ehk maksukohustuslasena registreerimise number. TIN-koodid on olemas enamikus maailma riikides – neid kasutatakse isiku või organisatsiooni identifitseerimiseks maksukohustusteks.
TIN-koodi kasutatakse kogu maailmas
TIN-kood ehk maksukohustuslasena registreerimise number on kasutusel enamikus maailma riikides. Maksukohustus on asutustele ja valitsustele oluline sissetulek, kuna see annab neile rahalisi vahendeid erinevate projektide jaoks. Euroopa Liidus on TIN-koodid ühtlustatud ning neid on võimalik kasutada erinevates liikmesriikides.
TIN-koodi ülestähendus võib erineda erinevates riikides, kuid üldiselt tähendab see organiseeritud ja unikaalse numbrikombinatsiooni. TIN-koodi võib määrata nii füüsiline kui ka juriidiline isik. Tavaliselt on see kas 10 või 11 numbriline kombinatsioon, mida kasutatakse sotsiaalkindlustuse numbri, maksunumbri ja muude identifitseerimisnumbrite asemel.
TIN-koodide tähendus sõltub piirkonnast
TIN-koodi võib kasutada paljudes valdkondades, nagu maksudeklaratsioon, sotsiaalkindlustuskohustused, pensionid, värbamiskontrollid ja pangatehingud jne. Kuid selle täpne tähendus võib piirkonniti erineda. Näiteks Venemaal kasutatakse TIN-koodi identifitseerimiseks kõigis maksudes, samas kui Hispaanias on TIN-koodil vaid üks funktsioon; määrata kindlaks välismaalt pärit isikute sotsiaalkindlustuse numbri.
Siin on mõned riigid, mis kasutavad TIN-koode ja nende omapärad.
USA TIN-kood
Ameerika Ühendriikides on üldlevinud maksukohustuslane identifitseerimise number (TIN). TIN-kood on igale maksukohustuslasele antud numbriline kood, mis annab võimaluse identifitseerida maksukohustuslasi või isegi organisatsioone ning neid eristada teistest. TIN-koodi kasutatakse maksudeklaratsioonide esitamisel, et võimaldada maksuametil andmete analüüsi ja kontrolli.
Euroopa Liidu TIN-kood
Euroopa Liidus kasutatakse TIN-koodi nime all Maksukohustuslasena registreerimise numbrit (TIN). TIN-kood võib tähendada erinevaid koode sõltuvalt asjaoludest ja piirkondadest. Näiteks on registrinumbrina TIN-koodiks Euroopa Liidu äritegevuses mõeldud aeganõudev protsess, mis reguleerib Euroopa Liidus tegutsevate ettevõtete registreerimist.
Uus-Meremaa TIN-kood
Uus-Meremaa TIN-koodi kasutatakse maksukohustuslase identifitseerimiseks. TIN-koodi korrektne kasutamine on oluline muu hulgas ka kinnituse saamiseks kliendi isikut tõendava dokumendi kohta ja selle vastavuse kontrollimiseks. Uus-Meremaal on seaduslikult reguleeritud, kuidas TIN-koodi kasutada ning millal saab identifitseerida üksnes selle numbri põhjal.
Aasia TIN-kood
Aasia riikides kasutatakse TIN-koodi töökohale kandideerimisel, krediitkaardi taotlemisel ja muudes finantsalastes tehingutes. See võib olla ka kompleksne süsteem, eriti kui arvestada Ida-Aasia piirkonna erinevatelt riigidelt võetud numbreid. Näiteks Korea TIN-kood on unikaalne 13-meheline koosneb numbrite ja tähemärkide kombinatsioonidest.
Kui kaua TIN-koodi saamine aega võtab?
TIN-koodi saamiseks võib kuluda mitu päeva, nädalat või kuud olenevalt piirkonnast ja konkreetsest ametkonnast, kuhu taotlus esitatakse. Protsessi kiirust ja lihtsust võib mõjutada asjaolu, kas tegemist on üksikisiku või ettevõttega.
TIN-koodi taotlemiseks on vajalikud järgmised dokumendid.
Isikut tõendav dokument
Juriidilise isiku puhul registreerimisdokumendid.
Ettevõtte omaniku ametitunnistus.
Äriregistri regulaarsed andmed.
Kogu kogutud teabe põhjal võib järeldada, et TIN-kood on väga oluline andmevahend sõltumata piirkonnast, ettevõttest ja andmete töötlemise protsessist. TIN-koodi juba saamise protsessil on oma nõuded dokumentatsiooni ja ka muude kaasuvate asjaolude osas. Kõikides aspektides on TIN-kood heaks tööriistaks mis tahes ettevõtte jaoks, kuid seda tuleks kasutada ainult õiguspäraste ja seaduslike kohustuste täitmiseks. Sellegipoolest on see üks organisatsioonide ja asutuste jaoks olulisemaid tegureid ning selleks, et tagada kooskõla seadustega, peavad need kasutajad järgima konkreetseid protseduure ning andmeid esitama.