Mis tunne on, kui veresuhkur on madal?
Kõik meist on tundnud seda ebameeldivat tunnet, kui veresuhkur langeb liiga madalale. Seda seisundit nimetatakse hüpoglükeemiaks ning see tekib siis, kui veresuhkru tase langeb alla normaalse taseme, mis on tavaliselt 3,9 mmol/l (70 mg/dl) või madalam.
Sümptomid
Hüpoglükeemia esimene märk on sageli ärrituvus ja nälgimine. Hiljem, kui veresuhkru tase langeb veelgi, võivad ilmneda järgmised sümptomid:
– Peavalu
– Tugev higistamine
– Värinad
– Südame kloppimine
– Ähmane nägemine
– Keha nõrkus
– Segasus või raskused mõtlemisel
Mõnikord võib madal veresuhkru tase isegi teadvuse kadu ja krambihoogusid põhjustada.
Põhjused
Hüpoglükeemia võib olla põhjustatud paljudest erinevatest teguritest, nagu näiteks:
– Enneaegne või liiga nappe söögikordi
– Valesti doseeritud insuliininõelad diabeedipõdejatel
– Liiga intensiivne treening või füüsiline tegevus
– Alkoholi tarbimine koos liiga väheste süsivesikutega
– Tühja kõhuga meditsiiniliste testide tegemine
Ravi
Hüpoglükeemia korral tuleb kiiresti midagi ette võtta, et veresuhkru tase kiiresti tõuseks.
Kerge hüpoglükeemiaga inimesed saavad tavaliselt põhjuse kõrvaldada, süüa midagi mõne lihtsa suhkruga nagu glükoosi tablett või juua klaasi magusat puuviljamahla. Raske hüpoglükeemia korral tuleks aga kasutada kiireid süsivesikuid nagu magusaine sisaldavate põõsaste geelid või intravenoosne glükoos.
Ennetamine
Hüpoglükeemia ennetamine on lihtne kui 1, 2, 3, kuid see vajab sihipärast tegevust. Enne kõrge intensiivsusega füüsilist tegevust, selle ajal ja pärast seda peaksid diabeedihaiged kontrollima oma vere suhkrut. Sama kehtib ka alkoholitarbimise kohta – inimene peaks teadma oma veresuhkru taset enne alkoholi joomist, et ta saaks vajadusel paremini ette valmistada. Pidev insuli’niravi on kõige olulisem tegur hea glükeemilise kontrolli saamisel.
Lõppsõna
Hüpoglükeemia on tõsine seisund, mis võib põhjustada tüsistusi, kui jätta seda ravimata või eirata selle sümptomeid. Seega on väga oluline, et diabeedihaigetel kontrollitaks ja jälgitaks veresuhkru taset regulaarselt, et vältida hüpoglükeemiat ja selle sümptomeid. Kui teil on kalduvus hüpoglükeemia proovige lisada oma igapäevasesse dieeti kompleksseid süsivesikuid ja väiksemaid sööki, et vältida näljatunnet ja hüpoglükeemiat.