Kui kaua peab elatist maksma?
Elatistamine on üks raskemaid ja tundlikumaid küsimusi, millega endised abielupaarid kokku puutuvad. Sageli on lahutusprotsessis elatise maksmine üks peamistest ja pingelisematest teemadest, mida tuleb arutada. Käesolevas artiklis uurime täpsemalt, kui kaua peab elatist maksma.
Perekonnaseadus ja elatise kestus
Eestis reguleerib elatise maksmist Perekonnaseadus. Seaduse kohaselt on vanemad kohustatud tagama oma lastele nende kasvatamiseks ja harimiseks vajaliku eluaseme, toidu, riietuse, tervishoiuteenuste ja hariduse ning muude vajalike elamiskulude osas vastavalt oma võimalustele. Elatis on mõeldud lapse kasvatamiseks vajalike kulude katmiseks, mida ei ole võimalik katta vara või sissetulekuga.
Seaduse järgi kestab elatise maksmine seni, kuni laps saavutab täisealiseks saamise päeva. Kui lapse puhul on tegemist puudega või õpinguid jätkava täisealise lapsega, võib elatise maksmist pikendada.
Kui aga peale täiseaks saamist otsustab laps minna õppima ning on täielikult või osaliselt selleks ajaks elatusvahendite puuduses, võib endine abikaasa pitseri või kohtu korralduse alusel nõuda endiselt elatist.
Kuidas arvutatakse elatist
Elatise suurus määratakse vastavalt vanema sissetulekule ja elatise vajadusele. Lapsega koos elava vanema kohustuseks on tagada lapse igapäevased elukulud. Elatist saab taotleda juhul, kui seaduse kohaselt on see vanem rivistunud lapse kasvatamisega tegelemisest kõrvale.
Lapse elatusmiinimumi suurus sõltub lapse vanusest. Alla 14-aastase lapse miinimumelatis on 2019. aasta kohaselt 180 eurot kuus, 14-aastase ja vanema lapse puhul on miinimumelatis 240 eurot kuus.
Kui vanematel on kokkulepe, siis võib elatisesumma suurus kokkuleppel määrata mujal. Kui aga vanemad ei jõua kokkuleppele, määrab elatisesumma kohtunik.
Elatise kestus ja lõpetamine
Elatise maksmine lõppeb, kui laps saab täisealiseks, leiab töö või saab iseseisvalt enda elatamisega hakkama. Kuid elatise maksmine ei lõpe automaatselt seni, kuni selle kohta pole kohus ega notar mingil moel ja selgesõnaliselt lõpetanud.
Kui elatisperiood on lõppenud, on vanemal õigus taotleda elatisvõla kustutamist riigi kulul. See nõuab aga tõestust selle kohta, et laps elas koos vanemaga, kes elatist ei maksnud, ning et vanem on elatisvõla kustutamiseks piisavalt pingutanud, kuid ei suutnud selle makseid täielikult valuuta teha.
Kokkuvõte
Kui kaua peab elatist maksma sõltub igast individuaalsest juhtumist, kuid Perekonnaseadus seab määratluse selle kohta, kui kaua vajab laps oma kasvatamiseks ja õppekäikudeks elatusvahendeid. Elatise maksmine kestab seni, kuni laps saavutab täisealiseks saamise päeva. Elatise suurus sõltub vanema sissetulekust ja elatise vajadusest. Kui vanematel on kokkulepe, võib elatisesumma suurus kokkuleppel määrata mujal. Kui aga vanemad ei jõua kokkuleppele, määrab elatisesumma kohtunik.