Kui kiiresti areneb emakakaelavähk
Emakakaelavähk on tuntuim naistevähi tüüp kogu maailmas ja Eestis diagnoositakse igal aastal umbes 150 uut juhtu. See on murettekitav fakt, kuna emakakaelavähk võib ilmneda aeglaselt ja sageli ei tunne patsiendid haiguse algfaasis mingeid sümptomeid. Selles artiklis vaatleme, kui kiiresti emakakaelavähk areneb ja millised tegurid võivad haiguse kulgus mõjutada.
Mis on emakakaelavähk?
Emakakaelavähk on haigus, mis areneb emakakaela kudesid katval limaskestal. Kõige sagedamini esineb haigus üle 30-aastastel naistel. Vähi tekkeks on kaks peamist põhjust: a) kroonilised põletikulised protsessid, mis võivad tekkida HPV viiruse mõjul, b) kiiritusravi ja keemiaravi mõjul. Emakakaelavähki saab diagnoosida varakult regulaarselt arstlikul kontrollil käies ja sellisel juhul saab haigust edukalt ravida.
Millised sümptomid näitavad emakakaelavähki?
Emakakaelavähi sümptomid võivad sarnaneda teiste haiguste sümptomitega või täiesti asümptomaatiliselt kulgeda. Kõige tavalisemad sümptomid on:
– ebaregulaarne veritsus või veritsus pärast vahekorda;
– menstruatsiooni ebaregulaarsus;
– ebamugavustunne vahekorra ajal;
– ebameeldiv lõhnavigastused või voolus;
– valu vaagnapiirkonnas.
Mis mõjutab emakakaelavähi kulgu?
Emakakaelavähi kulguni jõudmine võtab tavaliselt mitu aastat. Varem arvati, et HPV-ga nakatumisel kulub umbes 10 aastat enne kui saabub vähieelne staadium ehk düsplaasia. Kuid uued uuringud näitavad, et vähieelse seisundi väljakujunemine võib võtta kuni 30 aastat. See muudab haiguse avastamise ja ravi keerulisemaks.
Mõned tegurid, mis võivad haiguse kulgu mõjutada:
– immuunsüsteemi nõrgenemine raseduse ajal;
– haiguste esinemine, mis kahjustavad immuunsüsteemi, nagu HIV;
– suitsetamine;
– krooniline stress;
– halvad toitumisharjumused.
Kuidas emakakaelavähi diagnoositakse?
Emakakaelavähki saab diagnoosida mitmel viisil, sealhulgas:
– Pap test – vähieelse seisundi test, mis tuvastab düsplaasia (rakkude kõrvalekalle normist);
– HPV test – tuvastab HPV olemasolu genitaaltraktis;
– Biopsia – võimaldab arstil diagnoosida vähirakke ja määrata haiguse staadiumi.
Kuidas ravitakse emakakaelavähki?
Emakakaelavähki saab ravida vastavalt haiguse staadiumile. Kui haigus on diagnoositud varases staadiumis, võib raviks piisata operatsioonist. Hiljutiste uuringute kohaselt võib HPV vaktsiin vähendada emakakaelavähi tekkimise riski.
Kui haigus on jõudnud edasijõudnud staadiumisse, võib olla vajalik kiiritusravi, keemiaravi või nende kahe kombinatsioon. Sõltumata staadiumist, on oluline haiguse ravi ära teha, et vältida haiguse progresseerumist ja metastaaside teket, mis omakorda võib viia raske ja surmava lõpuni.
Kokkuvõte
Emakakaelavähki võib pidada salakavalaks haiguseks, kuna sümptomid ei pruugi kohe avalduda ja haiguse varajane avastamine on äärmiselt oluline. Lisaks mõjutavad emakakaelavähi kulgu mitmed tegurid, nagu suitsetamine, halvad toitumisharjumused ja nõrga immuunsüsteemi esinemine. Seetõttu on oluline regulaarselt arstlikul kontrollil käia ja rakendada praktilisi abinõusid, nagu suitsetamisest loobumine ja toitumise jälgimine, et vähendada emakakaelavähi tekke riski.