Nullkulu

Nullkulu

mis tähtpäev on 24 juuni?

Mis tähtpäev on 24. juuni?

24. juuni on väga oluline päev paljudele inimestele üle maailma. See on päev, kui tähistatakse neljapäevast esimese pühapäevani jaanipäeva ehk suveaega pööramist. See päev sümboliseerib suve ametlikku algust põhjapoolses poolkeras. Paljudes kohtades tähistatakse seda päeva pidustustega, kus inimesed kogunevad, et nautida suve, süüa head toitu ja veeta aega koos sõprade ja perega.

24. juuni tähistamine erinevates riikides:

Eestis on jaanipäev üks suurimaid pidustusi aastaringselt ning seda tähistatakse ka 24. juunil. Paljud eestlased veedavad jaanipäeva maal vanavanemate juures, grillivad, tantsivad ja laulavad kauneid laule.

Rootsis tähistatakse jaanipäeva nimega Midsommar. See pidustus langeb kokku 24. juuniga ja on rootslastele üks kõige tähtsamaid päevi aastas. Sel ajal kogunevad perekonnad ja sõbrad, süüakse tavaliselt lõhet ja juuakse napsu. Samuti kaunistatakse majad ja hoovid lilledega ning tantsitakse ja lauldakse kogu pika päeva ja öö.

Lätis kutsutakse jaanipäeva Jani nime all ja peetakse sarnaselt Eestile väljas erinevates kohtades. Kõige enam tähistatakse seda Lätis maal jaanitule ääres tantsides ja lauldes.

Leedus on jaanipäeva nimeks Rasa ja ka seal tähistatakse seda maal, tantsides, lauldes ja kogunedes koos sõprade ja perega.

Jaanipäeva traditsioonid:

Mõned traditsioonilised tegevused, mida inimesed sageli jaanipäeval teevad, hõlmavad tantsimist ja laulmist. Enamikul maades tehakse seda jaanitule ääres ning ilusate öövaadete taustal. Samuti on andestamatu andmata mainimata jaanipäevaseid sööke nagu grill-liha, kartulisalat, marineeritud seened, hapukapsad, tibud, sõir jt. Paljudes kohtades korraldatakse ka spordivõistlusi ja igasuguseid mänge, et hoida kõigil lõbusat tuju ja võistlusvaimu.

Jaanitule traditsioonid:

Üheks jaanipäeva peoks vajalikuks osaks on kindlasti jaanituli. Paljudes maades peetakse väiksemaid jaanitulesid juba paar päeva enne jaanipäeva ning suuremad tuled süüdatakse jaanipäeva päeval või öösel. Tavaliselt süüdatakse tuli põllu peale, kus on piisavalt ruumi ja inimesed saavad ümber tule tantsida, laulda, süüa ja juua. Pead meeles, et jaanitule tegemisel on alati väga oluline järgida tuleohutusnõudeid.

Kokkuvõtvalt, 24. juunil tähistatav jaanipäev on maailmas väga oluline päev, mis sümboliseerib suve ametlikku algust põhjapoolses poolkeras. Traditsiooniliselt tähistatakse seda pidustustega, kus inimesed kogunevad, et nautida suve, süüa head toitu, teha spordivõistlusi ja veeta aega koos sõprade ja perega. Jaanipäevast on saanud erinevates riikides erinevate traditsioonidega suursündmus, mida oodatakse igal aastal.