Nullkulu

Nullkulu

mis roll oli külas rehepapil?

Mis Roll Oli Külas Rehepapil?

Eesti rahva rikkalik kultuuripärand on rikas paljude lugude ja müütide poolest. Üks selline lugu räägib metsavaimust, kes elas metsas ja kelle nimi oli Rehepapp. Kuid mis oli Rehepappi roll külas ning millist mõju avaldas ta elanikele?

Rehepapp on tegelaskuju, kes on väga tuntud Eesti folklooris. Ta esindab metsavaimu, kes võib külastajaid aidata, kuid samas ka hukatusse viia. Kuigi Rehepapp on pühendunud metsaelu eest hoolitsemisele, on ta samaaegselt ka hirmuäratav ja salapärane olend. Tema kohta on räägitud palju lugusid ja põneva seiga leidmine pole keeruline.

Kõik Rehepapi järgijad väitsid, et ta aitas inimestel põllumajanduses aktiivselt kaasa. Üldjuhul usuti, et ta oli maaomanike ja talupoegade valdusse, kes vajasid võimu säilitamiseks Rehepapi tuge.

Umbes kaks sajandit tagasi oli Eesti talumajapidamistes traditsioon teha võised vahendid, pühade- ja mälestuspetardest või pappidest. Nad kasutasid võitet Loorberi pükstest ja küünla-vahadest. Talumeeste seas oli aga laialt levinud usk Rehepappi, kelle rolliks oli nende võide esilekutsumine. Küsimusele, Kes tegi või asetas looduses võidetud kivid pesulappa?, vastati tihti – „Rehepapp“.

Rehepapist rääkimine on aastasadu olnud populaarne ja kuna ta oli kujutatud heatahtliku olendina, siis külastati teda ka pühana teda sellega austades. Tema roll külades oli pikaaegne ja täpne kirjeldus alles tänaseni teadmata, kuid oli kindlaks määratud, et tal oli suur mõju inimestele.

Rehepapi külaskäik ei olnud alati kergesti märgatav, kuid kord nädalas pidi ta kõigega kursis olema. Kiired ja efektiivsed külaskäigud oli endine populaarsem valik kohapeal, sest siis oli raske tabada Rehepapi varjatud liikumist kohapealseid talupoegi tabada.

Rehepapil oli selged soovid ja toimingud, mida ta kiuste ka inimestele näitas. Külast tuntud Rehepapi hoiaksid inimesed eemal, sest ta oli pimestav, omapärane ja tekkis ta vargsi, nagu metsakosklane või vanaemand – seda oli juba raske ette näha. Kuid kui ühiskond teada sai, et Rehepapp on olemas, hakati järjest sagedamini nõudma, et ta külastaks neid andes neile siis midagi head ka meeltesse jätta.

Rehepapp on tõeline legend ning kuigi roll, mis tal oli külades, on katkendlik, on ta osa Eesti pärimuslikust ajaloost. Loodan, et see artikli lugemine aitas teil mõista Rehepapi tähtsust Eesti kultuuriajaloos, mistõttu ta omab samavõrd tähtsat rolli kui vähesedki teised olendid, kes Eestis elavad või on eksisteerinud. Rehepapi mälestuseks looduskaitsepraktikat hulgaks kasutatakse valdkonnas rohkem, tegemaks elukeskkonnast tervislikku ja mitmekesist ning juurdutada just Eesti kultuuri põlisolevate tarbe- ja ravimtaimede kasutust.